avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate pvcc

Activitate pvcc

Buna ziua,
Am fost oprit de pol. rutiera pt. depășirea vitezei 138 km/h în localitate, masina poliției în mers pe sens opus. Am spus ca fac contestație fiind ca masina pe care o conduceam nu pot de atata(duba) si mi s-a intocmit PV pe 94 km la ora,au refuzat să treaca obiecțiile în PV. Contestația sa o fac prin avocat sau merg eu la instanța si putin ajutor daca se poate, nu au trecut tot numele în PV. Multumesc
Buna ziua,
la o companie de stat am fost pus in situatia de a nu inregistra un aviz de insotire a marfii in urma cu 2 ani iar acum cand am avut martori mi s-a cerut acelasi lucru si am refuzat......sunt amenintat cu dat-ul afara. CE POT FACE?
Răspuns la discuția Instigare la fals
Multumesc, convorbirea o pot prezenta si directorului mai mare?
Discuție Eroare Bilant
Buna ziua.
Am depus un bilant la 31.12.2013 care, de altfel, a fost validat corect de catre programul PDF, insa la depunerea lui pe site-ul ANAF (pe e-guvernare) mi-a dat o recipisa cu o serie de erori.
Din cate am observat erorile se afla in F30, dar ce nu inteleg eu, este cum citesc unde se afla eroarea, avand de exemplu urmatoarea eroare data de recipisa:

eroare regula: F30_37:F30_0611('lipsa')=F30_0621 + F30_0631 + F30_0641 + F30_0651 + F30_0661 + F30_0671 + F30_0681(1200)

Pe langa aceasta eroare mai am si altele, la fel codificate, dar ca idee de principiu, ce inseamna cele ":" (doua puncte) dintre F30_37 si F30_0611, si ce inseamna 0611, ca 37 presupun ca o fi randul 37?

Va multumesc!
Buna ziua,
lucrez la o companie de stat iar seful imi face zile negre amenimtandu-ma cu dat-ul afara ca nu intocmesc anumite avize cu date care nu reflecta datele exacte..
Ce pot face? intr-o conv. tel se intelege clar ce-mi cere dar asta o pot folosi doar daca cere parchetul?
Discuție Infintare SRL-D
Buna ziua,
ma intereseaza daca in acest moment pot infinta un SRL-D, pt ca in curand
o sa fac 35 de ani iar suma de 10000 sa o cer daca va incepe un program in acest sens pt. anul 2014?
este vorba ca eu, ca pers. juridica sa pot plati unei pers. fizice contravaloarea unei facturi mai mari de 5000 lei, pe o singura chitanta; adica pot eu ca pers. jur. sa inregistrez o chitanta mai mare de 5000 lei, care trebuie sa o platesc, nu sa o incasez.
Buna ziua,
ma intereseaza daca, din perspectiva pers. juridice, se pot emite chitante mai mari de 5000 lei de catre o pers. fizica catre o pers. juridica (pe o singura chitanta, intr-o singura zi).
Va multumesc.
Discuție Punct de lucru
Buna ziua, ma intereseaza daca pot deschide un birou de incheieri asigurari in cadrul unui magazin?
Buna ziua, ma intereseaza daca este ok daca i-mi iau concediu de crestere a copilului 1 luna (tata) de la 01.dec -31.12 2013 si i-mi dau demisia cu 20 de zile inaite cum prevede CCM