avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate Coman2010

Activitate Coman2010

Buna ziua,

Rog mai multe detalii despre cum se face deducerea unui abonament sau asigurare medicale private in contabilitate.

Ele pot fi in cuantum de pana la 400€ anual cumulate sau fiecare dintre ele in valoare de pana la 400 €?

Care varianta este mai avantajoasa,(eu sunt administratorul unui SRL si doresc sa imi fac pentru mine ca angajat.) Abonament medical si asigurare medicala private oferite de catre firma sau sa le fac pe persoana fizica cu deducerea aferenta.

Orice detalii imi sunt de folos!

Multumesc!
Răspuns la discuția Declaratie D 390 vies
Multumesc pentru raspuns!

Societatea mea va avea lunar achizitii intracomunitare. In acest moment suntem inregistrati Tva trimestrial.
Tinand cont ca activitatea de acum inainte va fi in relatie cu o societate din UE, cu inregistrare lunar de prestari servicii intracomunitare, contabilul va trebui sa opereze si modificarea pt tva lunar o data cu prima depunere a D 390?

Constantin Vera a scris:


Buna ziua,

In cazul in care perioada fiscala pentru TVA este trimestrul calendaristic, va trebui sa modificati perioada fiscala, in cazul in care se efectueaza o achizitie intracomunitara de bunuri.Perioada o schimbati dvs , depuneti 092, nu se schimba automat.

Buna ziua,

Inregistrarea de achizitii prestari servicii si lucrari prestari servicii in D390 aduce si trecerea automata la tva lunar?

Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc f mult pentru lamuriri. Asa voi face. Solicitatea la primarie am depus-o astazi.


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
@Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator

Multumesc foarte mult pentru raspuns!

Vecinul avand 80 mp intreg lotul, ar avea voie sa contruiasca P+1, tinand cont ca este imprejmuit de vecini, in dreapta contructia este lipita de a vecinului, iar in stanga este imobilul meu: cu cei 60 cm distanta intre cladirea lui si hotar.

Casa mea este la o distanta de 3.5 m fata de hotar. In cazul in care va construi P+1, eu nu voi mai avea lumina si voi fi inchisa intre ziduri.

Credeti ca am vreo sansa sa opresc acest demers, mentionez ca nu pare sa aiba autorizatie.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In cazul meu, abia au demolat. Nu vor depasi hotarul, dar ei avand doar 80 mp si vor sa construiasca P+1 eu nu voi mai avea lumina si voi fi inchisa intre ziduri.
De la casa mea pana la hotar sunt 3 metri, apoi cei 60 cm legali, dupa care viitoarea lui constructie.

Buna ziua,

Va rog sa ma lamuriti/sfatuiti in urmatoarea problema, locuiesc la casa- curtea este orientata catre vecin.
De la hotar pana la constructia lui sunt fix 60 cm.
De la casa mea pana la hotar sunt 3 m.

Casa lui este dispusa total cat hotarul- are in total 80 mp lotul, construit in totalitate, mai putin cei 60 cm de a lungul hotarului.

In acest moment el a demolat si vrea sa construiasca P+1. Mentionez ca nu mi-a cerut acordul, nu a afisat santier in lucru, totul pare facut clandestin.

Intrebarea mea este daca ar avea dreptul sa construiasca pe tot lotul de 80 mp o constructie cu etaj- magazin alimentar parter, tinand cont ca are vecini in toate partile (unul avand casa lipita de a lui), iar mie imi va lua total lumina.

De asemenea catre ce institutie sa ma adresez pentru a verifica daca are autorizatii- demolare/ constructie? Va trebui sa tin cont si de eventuale amenintari, deoarece sunt genul de oameni care isi regleaza problemele in asa fel, forteaza orice limita a legii in a face lucruri. (Pentru ca a functionat cu magazin alimentar, niciodata nu mi-a cerut acord-semnatura pentru nimic)

Va multumesc mult pentru atentie si ajutor!
Conform oug 33/2020 se va acorda o bonificatie de 10% la plata impozitului pe venitul microintreprinderilor.

Cum vom aplica aceasta bonificatie?



Buna ziua,

Activitatea de instalare antene satelit -tip Telekom, Focus Sat, la domiciliul clientului poate fi incadrata in lista activitatilor exceptate de la obligativitatea folosirii casei de marcat, in baza articolului din Ordonanța de urgență nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
l) serviciile de instalații, reparații și întreținere a bunurilor, efectuate la domiciliul clientului;

Multumesc!
Buna ziua,

In data de 21 aug 2016 am fost oprit de un echipaj politie pe raza municipiului MANGALIA (eu avand domiciliul in BRAILA) testat alcoolemie, rezultatul fiind 0,11 mg/l alcoolemie in aer expirat:
- amenda 1125 lei
- retinere permis conducere 90 zile

Va rog sa ma lamuriti daca as putea sa imi redobandesc permisul de conducere in urma examenului 13 din 15 intrebari.

(am primit informatii contradictorii, politistul care m-a amendat mi-a spus ca pot ramane cu o suspendare de 30 zile in urma promovarii examenului, iar de la un birou de informatii la politie mi s-a spun ca pentru alcoolemie nu se reduce suspendarea prin examenul de redobandire.

Va multumesc anticipat!