avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate zukita

Activitate zukita

Numai contract de agent inregistrat cu 070 la administratia financiara.Problema e plata (in cont se plateste) .De ce nu se plateste in cont unic a BAS?
O persoana fizica obtine venituri independente in baza unui contract de agent marketing pensii private.De la 1 iulie contributiile sociale ale acestor persoane trec in administrarea ANAF.La CAS cota este integrala,adica individuala 10,5% retinuta si virata de platitorul de venit si CAS angajator in procent de 20,8% .In cf cu art V OUG 125 cine si in ce cont plateste CAS angajator?
Daca la 31.12.10 am inregistrat concediu odihna neefectuat prin "641 428" fiind cheltuieli angajate cf.pct. 221 din OMFP 3055/2009 ,cum inregistez acest concediu in 2011, pentru a inchide contul 428?Eu consider ca fiind inregistrat pe cheltuiala anului 2010, in 2011 n-ar mai trebui decat calculate contributii si platit dar asta inseamna ca , denaturez fondul de salarii al lunii in care se efectueaza , scazand din acesta cheltuiala cu concediu odihna .Daca cineva a avut caz similar poate ma ajuta cu inregistrarile contabile ale CO in luna in care acesta se efectueaza .Multumesc
tichetele de masa si tichetele cadou ,fiind venituri salariale intra in fondul de salarii, in brut?Fiind impozabile, impozitul fiind legat de deducere , acestea ar trebui sa intre in brutul total si la acest brut sa se calculeze deducerea?
Stiu ca ajutorul de inmormantare este neimpozabil in cf.cu art.55 al 4 cod fiscal.
Si chiar daca e neimpozabil se calculeaza CAS la aceste venituri?
Conform Ordinului 430/2010 perioada de recuperare a indemnizatiilor platite asiguratilor care depasesc suma contributiilor datorate s-a redus de la 3 ani la 90 de zile. (art.40) Aceasta prevedere se aplica sumelor de recuperat incepand cu data intrarii in vigoare a ordinului mai sus mentionat sau si pentru sumele nesolicitate la recuperare pana la aceasta data? Se mai pot recupera sume din perioada ianuarie 2009 pana in prezent prin cerere de restituire sau prin neplata in lunile urmatoare pana la recuperarea intregii sume?