avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate balint lucia

Activitate balint lucia

Potrivit legii se poate acorda copiilor minori ai angajatului prima pentru craciun de 150 lei .Aceasta se acorda in suma de 150 lei pentru fiecare copil minor sau pentru fiecare angajat care are copii minori?
Discuție urgent pontaj
Buna, va rog sa ma ajutati la intocmirea unui pontaj, o cofetaria are 2 angajate, una cu un contract de 8 ore/zi iar cealalta cu un contract de 4ore/zi, programul de lucru este de luni pina vineri de la 10 la 19, iar simbata si dumunica de la 12-19.
Angajatele lucreaza astfel: cea cu 8 ore 2 zile, iar apoi cea cu 4 ore o zi.Cum sa intocmesc corect pontajul, specific ca platesc orele suplimentare, iar la orele lucrate in week-end acord spor de week-end 10 %.Stiu ca angajata cu 4 ore nu poate presta munca suplimentara.
Buna,am o firma neplatitoare de tva in Romania si vreau sa aduc haine second hand din belgia pentru a le vinde in Romania. Va rog sa-mi spuneti ce proceduri trebuie sa urmez atat din punct de vedere fiscal cat si contabil.
O firma care are ca activitate comertul cu amanuntul al imbracamintei, platitoare de tva, a depus cererea 096 pentru a trece la neplatitor de tva deoarece se afla sub pragul de 35.000 euro in anul 2011.I-a venit decizia privind anularea inregistrarii in scopuri de tva cu data de 07.05.2012, data cu care s-a modificat si casa de marcat cu tva zero.Intrebarea mea este urmatoarea: cand trebuie sa depun decontul de tva , iar tva de plata ajustat l-am calculat astfel: am adunat tva de la toate facturile de intrare marfa din data de 01.10.2011 la data de 06.05.2012, si il trec la regularizari .Mentionez ca am depus decontul de tva aferent trim.1 2012 si am platit tva respectiv, dar la ajustarea tva trebuia sa adun si tva afrent marfurilor vandute in perioada 01.04.2012-06.05.2012.Sper sa ma puteti ajuta,multumesc anticipat.
Am o cladire care a fost achizitionata in anul 2007 la val.de 520000 lei, iar in anul 2009 s-a marit valoarea cu 60.000 ca urmare a modernizarii.In anul 2012 administratorul a hotarat la reevalueze cladirea si a fost incheiat un raport de catre un evaluator la suma de 400000 lei cu data de 31.12.2011.Intrebarea mea este urmatoarea: poti sa inregistrez aceasta reevaluare in luna ian.2012 deoarece s-a depus bilantul pt.31.12.2011, si nu poti face rectificari si care este monografia contabila aferenta?
Detin un p.f.a care are ca obiect de activitate cresterea bovinelor, in data de 20.01.2012 am angajat o persoana pe functia de crescator bovine , iar completarea revisalului in data de 19.01.2012 s-a facut pe CNP titularului de p.f.a si nu pe codul de identificare fiscala , l-am depus la itm si am primit numar de inregistrare si parola.Intrebarea mea este :urmatoarele declaratii pe care trebuie sa le fac , ma refer la 112 le fac pe codul de inregistrare fiscala si nu pe cnp si implicit si pt. celelalte declaratii?
O firma care are ca obiect de activitate vanzarea materialelor de constructie vrea sa vanda si azotat si alte ingrasaminte chimice, ce demersuri trebuie sa faca in acest sens?
Buna ziua, daca am infiintat un pfa avand ca obiect de activitate cresterea bovinelor de lapte cod caen 0141 , pot sa angajez doi muncitori care ma ajuta in desfasurarea activitatii?
Răspuns la discuția dosar fiscal urgent
nici astazi nu pot accesa dosarul fiscal imi apare aceeasi eroare java script void null , va rog ajutati-ma.
Răspuns la discuția dosar fiscal urgent
Da stiu de aceasta informatie, dar de imi apare acea eroare, oare este de la programul java?