avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate jannka

Activitate jannka

si eu am un caz similar...am obtinut certif.constatator de la reg.comertului ,din octombrie 2014 se suspenda activitatea pe 3 ani ,dar nu inteleg de ce mi sa emis decizia de impunere pe anul 2015 ?
Buna,va rog frumos daca mi se retine din salar rata unui credit ,cum se calculeaza cei 85 % din venitul net ? Brutul e de 2500,..salar net 2089 din care se retine rata +tichetele masa...la final netul e de 1460.Cei 85% calculam la 2089 sau 1460?
Răspuns la discuția Declaratia D 112 pentru anul 2014
aceeasi problema am intampinat si eu ...angajat cu timp partial de 4 ore si imi accepta doar cu 6 ore ? desii in final nu imi da eroare....e corect?
Răspuns la discuția Modificare contract de munca
Pt.modificarea in revisal al timpului de lucru si al salariului aferent,trebuie sa intram la contracte,pe salariatul dorit unde modificam datele vechi cu cele de acum?
Răspuns la discuția Modificare contract de munca
La intocmirea act.aditional conform carui articol trec modificarea timpului de lucru/?
Răspuns la discuția Modificare contract de munca
va multumesc
Angajatorul unei I.I,doreste modificareala toti salariatii al C.I.M de la 8 ore la 4 ore,cat si modificarea salariului aferent timpului de 4 ore. Se intocmeste act adit. de marire a salar.de 850 lei,dupa care facem un nou act adit.de modificare a timp.de lucru si al salariului ? actele adit. se pot face cu aceeasi data?
mentionez faptul ca isi vede nepotul pt ca fostul sot merge cu copilul la ea si raman acolo in weekand,desii eu spun sincer ca nu imi place mediul in care ramane copilul deoarece acolo toata fam bea, se fumeaza si nu au o comportare buna,plus ca nu mananca toata ziua nimica decat dulciuri ..nu stiu ce sa fac ,copilul invata numai lucruri urate si vulgare,avem probleme si la scoala pe tema asta am fost atentionata de dna invatatoare...Copilul este destept invata foarte bine si e pacat..spun asta ca daca copilul petrece mult timp cu ei cand revine la mine se imi treb timp pana intra din nou la normal
Buna ziua,am divortat de 3 ani si de atunci mereu sunt amenintata ca imi ia copilul. Am divortat de comun acord pe motiv ca fostul sot bea,din 7 zile pe saptamana el 3 zile era mereu foarte beat iar in rest a baut zilnic,folosea un limbaj neadecvat ,era agresiv ,sarea repede la bataie,imi lua si ultimii bani din casa pt bautura si tigari,netinand cont daca ne mai ramane de trait sau nu .Copilul a ramas legal in custodia mea,si il las sa-si vada tatal aproape in fiecare sapatamana,la fel si de sarbatori desi el nu sa schimbat de loc e mereu baut,si nu-mi convine de loc in ce mediu ramane copilul. Problema mare este ca fosta soacra mereu ne deranjeaza la telefon si cheama copilul la ea,nu intelege ca inafara de scoala avem si diferite activitati,dans ,pian. Nu pot sa vb cu ea omeneste ca urla si mereu ameninta si eu cred ca ea nu are dreptul...mai ales daca eu si tatal ne intelegem. Copilul imi spune ca deja nu mai suporta ,mereu ii pune fel si fel de intrebari despre noi... As mai avea multe sa lamuresc va rog sa-mi dati un raspuns ,as vrea sa vorbesc cu cineva.
O Intrep.Individ. neplatitoare de tva achizitioneaza marfa(haine second hand)din Ungaria,cum se procedeaza cu factura de la furnizor in vama?si cum se inregistreaza se poate lua buc cu buc ?cu tva -ul cum ramane?