avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate taticutzul

Activitate taticutzul

Daca abonamentul e pe firma pot sa-l reziliez? In lege consumatorul e definit ca “persoana fizica”. Si totusi clauzele de reziliere sunt abuzive!!!!
Răspuns la discuția Mesaj catre consultanti !
Legea spune clar:
"2.activitate dependentă - orice activitate desfăşurată de o persoană#-o fizică #-oîntr-o
relaţie de angajareX-(#-o
Analore a scris:

incercati mai bine sa reziliati contractul daca aveti trecut in contract valoarea abonamentului cu tva inclus, daca operatorul de DTH a actualizat valoarea TVA la 24 % poate aveti o sansa ...dar repet numai daca in contractul dv. pretul abonamentului lunar este cu TVA inclus

Nu e sigura ?
INASEL ALIN a scris:

Dvs aveti incheiat un contract. Cititi contractul sa vedeti care sunt conditiile si costurile rezilierii. Nicio prevedere legala nu va putea dispune rezilierea contractului dvs. Doar instanta de judecata sau partile pot dispune cu privire la rezilierea unui contract. Asa ca ... asteptati degeaba o prevedere normativa in acest sens.

Nici cu modificarea unilaterala a contractului?Ce s-a intamplat acum cu modificarea tva-ului tot modificare de contract se numeste.
Răspuns la discuția Mesaj catre consultanti !
Deci afecteaza srl-urile?
Legea spune clar:
"2.activitate dependentă - orice activitate desfăşurată de o persoană fizică într-o
relaţie de angajare"
Daca in contract nu e trecut nimic de masini,program,sarcini...etc. mai e vreo problema?
Chiar nu stie nimeni din atatia consultanti online in acest moment??????
Sunt administrator la un srl -consultanta in afaceri si management si am un contract de intermediere vanzari platit cu comision din vanzari negociat lunar in baza unei anexe cu un alt srl.Ma afecteaza schimbarea codului fiscal? Ma refer la impozitarea activitatilor dependente .
"În cazul reconsiderării unei activităţi ca activitate dependentă se aplică regulile de determinare a impozitului şi a contribuţiilor sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, pentru
veniturile din salarii realizate în afara funcţiei de bază ."
Beneficiarul de venit contribuie numai cu prestaţia fizică sau cu capacitatea
intelectuală, nu şi cu capitalul propriu
Deci in lege e vorba doar de persoane fizice?
Sunt avocati care au considerat ca daca ai masina,telefon,combustibil,diurna incluse in contract de la beneficiar(asta nu e valabil pentru mine) asta duce la considerarea activitatii ca fiind dependenta .
Ma poate lamuri cineva daca e vorba in lege strict de persoane fizice?
Multumesc anticipat pentru eventualele viitoare raspunsuri!
=D>
Cand asta?
Sunt administrator la un srl -consultanta in afaceri si management si am un contract de intermediere vanzari platit cu comision din vanzari negociat lunar in baza unei anexe cu un alt srl.Ma afecteaza schimbarea codului fiscal? Ma refer la impozitarea activitatilor dependente .
"În cazul reconsiderării unei activităţi ca activitate dependentă se aplică regulile de determinare a impozitului şi a contribuţiilor sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, pentru
veniturile din salarii realizate în afara funcţiei de bază ."
Beneficiarul de venit contribuie numai cu prestaţia fizică sau cu capacitatea
intelectuală, nu şi cu capitalul propriu
Deci in lege e vorba doar de persoane fizice?
Sunt avocati care au considerat ca daca ai masina,telefon,combustibil,diurna incluse in contract de la beneficiar(asta nu e valabil pentru mine) asta duce la considerarea activitatii ca fiind dependenta .
Ma poate lamuri cineva daca e vorba in lege strict de persoane fizice?
Poate nu am postat bine ,dar la sectiunea mea(societati comerciale)nu prea m-am lamurit,
Multumesc anticipat pentru eventualele viitoare raspunsuri!
Nu ma ajuta nimeni?:((
Ma poate lamuri cineva daca e vorba in lege strict de persoane fizice??