avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Activitate antisocial charm

Activitate antisocial charm

Răspuns la discuția plata taxa de timbru
Nu-mi era clar daca se platesc la bugetul local unde-si are domiciliul debitorul litigiului sau debitorul taxei de timbru. Deci, in concluzie se plateste la oficiul postal din localitatea unde domiciliez?
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti, pe cat se poate in urmatoarea problema:
Daca sunt administrator la o S.C. ,,X'' care are un litigiu cu o alta societate ,,Y'' care-si are sediul in alta localitate, taxa de timbru se plateste neaparat in localitatea unde-si are sediul societatea pe care vreau sa o actionez in judecata?
Va multumesc!
Buna ziua!
Studiind Legea 192/2006 cu modificari privind medierea am remarcat ca-n litigiile comerciale partea se poate( deci poate nu e obligatoriu) adresa unui mediator. Aceasta inseamna ca-n aceste litigii medierea nu este obligatorie? Mentionez ca potrivit art. 60 ind. 1 litigiile comerciale nu sunt trecute la obligativitatea desfasurarii procedurii de mediere.
Va rog daca se poate sa ma lamuriti in aceasta problema!
Va multumesc!
Buna!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema:
Conform Statutului cons.jr. profesia de consilier juridic este incompatibila cu alte profesii salarizate.
Totusi un consilier juridic angajat la o firma poate avea o alta functie (de ex inspector personal) la o alta firma.? Consider ca exista incompatibilitate daca indeplineste ambele functii in cadrul aceleiasi firme, unde ar putea fi conflict de interese dar daca este vorba de firme diferite nu ar fi probleme.
Totusi as fi recunoscatoare daca m-ar putea lamuri cineva.
Multumesc!
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
Va multumesc!
Buna
In legatura cu cheltuielile de judecata este clar, partea care cade in pretentii datoreaza cheltuieli de judecata partii adverse.
Dar in situatia in care actiunea este admisa doar in parte, i se pot admite si paratului cheltuieli de judecata? (asta in ce priveste o actiune inceputa in perioada cat era in vigoare vechiul cod de procedura civila)
Va multumesc!
Buna
As dori sa stiu daca pentru salariul neplatit la data scadentei si achitat cu o intarziere de 1 an pot cere actualizarea la indicele de inflatie si calculul dobanzii legale.
Mentionez ca am auzit ca daca solicit in instanta actualizarea la indicele de inflatie nu mai pot cere si dobanda bancara.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Modificare apartament
Cred ca sunt necesare informatii suplimentare!
Modificarile facute constau in desfiintarea ferestrlor care despart sufrageria de balcon avand ca rezultat marirea sufrageriei. Deci nici pomeneala de desfiintarea vreunui zid comun intrucat parapetul cu pricina care sustinea feresrele l-am desfiintat, acesta fiind exclusiv proprietatea mea si nicidecum comuna. Aici cred ca este si un exces de zel a celor de la Primarie intrucat pentru astfel de modificari nici nu este necesar acordul vecinilor, intrucat nu este vorba de desfiintarea unor parti comune.(asta dupa ce am consultat si eu putin legislatia). Cat despre invective, sunt total indreptatita, cred eu, intrucat refuzul acestora a fost motivat astfel ,,noi abia avem bani de paine si voi faceti modernizari... cum vine asta'' etc. ... vechea poveste despre vecini pensionari care nu au alta preocupare decat capra vecinului...
Răspuns la discuția Modificare apartament
Bun... si-n instanta ce actiune am la indemana prin care sa obtin o hotarare menita sa-mi ajute la obtinerea autorizatiei? Mentionez ca modificarile le-am facut deja iar cei de la inspectorat vor veni din nou sa verifice daca m-am conformat celor stab. in actul constatator. Aceasta ce inseamna, ca ma vor amenda la nesfarsit pana la obtinerea autorizatiei?
Buna!
Am facut amenajari in apartament si am obtinut toata documentatia premergatoare obtinerii autorizatiei de modificare apartament (cu cheltuielile aferente) in afara de tabelul cu acordul vecinilor. Aceasta din cauza ca acestia nu sunt de acord, desi le-am explicat ca nu daram peretii de rezistenta ci doar niste parapeti care sustineau ferestrele. Acestia mi-au facut reclamatie si au venit agenti constatatori de la Inspectoratul in constructii care m-au amendat si mi-au impus sa intrru in legalitate (obtinerea autorizatiei). Aici m-am lovit din nou de cerinta primariei ca-mi trebuie si tabelul cu acordul vecinilor. Din nou le-am explicat si acestia nu vor sa semneze. Aceeasi rea vointa o manifesta si presedintele asociatiei de proprietari care sfatuieste vecinii sa nu-mi semneze nimic si-mi pune in vedere sa nu fac vreo modoficare in apartament ci sa-l las asa cum era din constructie.
Ma abtin sa fac afirmatii licentioase asupra modului de gandire si actiune ale acestor oameni si va rog sa ma sfatuiti cum pot obtine autorizatia pt. modificare apartament.
Va multumesc anticipat!