avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 456 soluții astăzi
Forum Activitate brio

Activitate brio

Răspuns la discuția Inspector de resurse umane
Ce se poate intampla? In functie de istoricul angajatorului si cel ce efectueaza controlul avertsmente sau amenzi.
In orice caz,se vor lua ca masuri : rezolvarea neregulilor pana la o anumita data.Daca nu le rezolvati,puteti fi
Amendat pentru munca la negru.
Amendat pentru neplata salariului-prioritatea nr.1 a angajatorului.
Amendat pentru alte nereguli gasite in timpul controlului.
Nu va poate obliga sa-iplatiti efectiv salariul dar va urmareste daca ati rezolvat acest lucru.
Pe de alta parte salariatul va poate actiona in instanta pentru obligare la plata silita a salariului restant.
alta varianta:este sa demonsrati ca salariatul nu si-a indeplinit obligatiile dar acest lucru necesita existenta unui istoric: evaluarea personalului,avertismente,mustrari care i-au fost aduse la cunostinta,etc .Depinde si de modul cum a plecat: demisie,concediere(nu corespunde postului,etc)
Lucrez intr-o instituie bugetara,in doua schimburi,I si II.

1 saptamana Schimbul I=8-16; de luni-vineri

1 saptamana Schimbul II =15-23; de luni pana vineri si
Simbata si Duminica=11-21in functie de progaramul cu publicul;poate fi si de la ora 9-21 ( Sambata si duminica se lucreaza numai in saptamanile cind sunt schimbul II.)
As dori sa intreb la cite recuperari am dreptul am dreptul sau daca se acorda un spor la salar .Noi nu beneficiem de aceste sporuri,pentru ca nu ne da bani primaria.Sint obligatorii?
Discuție Stampila
Ptr. o societate (SRL,SA,Asociatie,etc),este obligatoriu ca pe stampila sa existe Codul fiscal si Nr.de inreg din reg.Comertului? Rog nr.act normativ



Chiar nu stie nimeni???
Dupa ce am incheiat un CIM ,pe perioada determinata,deoarece am primit in gestiune bilete de intrate,mi s-a intocmit un contract de garantie ,prin care mi se opreste 1/10 din salar,lunar.
Contractul de garantie este un contract accesoriu la CIM sau aditional? Rog raspuns si diferente
din ce am citit pana acum:
-act aditional-modifica caluzel unui contract,nu poate exista de sine statator
-contract accesoriu(exemplu -contract de garantie ,accesoriu la contractul individual de munca-exista atata timp cit CIM este in vigoare)
-contract aditional( ex:contract de confidentialitate - isi produce efectele si dupa incetarea CIM )
Gresesc? Vreau sa aflu subtilitatea dintre cele doua denumiri
care este deosebirea intre cele doua tipuri de contracte?Va rog raspuns si pe e-mail
Institutiile publice,asa cum sunt definite in legea 500/2002,nu platesc fd de garantare de 0.25%,cf.lg.200/2006.In aceste conditii,cum platesc contributia la somaj=diminuata 0.5% sau nediminuata=0.75%?
Rog raspuns urgent si argumentat!
Prevederile legii 118/2010 se aplica tuturor categoriilor de bugetari.(din institutiile finantate partial sau integral de la bugetyl de stat sau din bugetele locale)
Normele de aplicare se refera numai la bugetarii din institutiile publice finantate integral din venituri proprii.Am inteles bine?
Pentru celalalte categorii de bugetari cum se aplica mai exact? va rog raspuns
Daca am inteles bine,normele de aplicare ale lg.118/2010 se aplica doar personalului prev la art 3 din lege.
Eu tot nu inteleg cum se face aceasta diminuare?
Cum se aplica legea? Se fac decizii ,urmate de actele aditionale aferente CIM,se opereaza in CM aceste diminuari? Unii spun ca da,altii ca nu.Am Sunat la ITM Brasov,iar de acolo mi s-a spus ca in OPINIA lor,aceasta diminuare nu se opereaza in Cartea de munca! Poate ma ajutati cu un raspuns