Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea nr. 118/2010, norme de aplicare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea nr. 118/2010, norme de aplicare

Prevederile legii 118/2010 se aplica tuturor categoriilor de bugetari.(din institutiile finantate partial sau integral de la bugetyl de stat sau din bugetele locale)
Normele de aplicare se refera numai la bugetarii din institutiile publice finantate integral din venituri proprii.Am inteles bine?
Pentru celalalte categorii de bugetari cum se aplica mai exact? va rog raspuns
Pai exect cum scrie art. 1. Se diminueaza salariile, indemnizatiile etc. cu 25%.
Referitor la aplicare, directorul/ordonatorul de credite emite decizie/dispozitie individuala pentru fiecare angajat cu diminuarea salariului/indemnizatiei.
Normele de aplicare ale Legii nr. 118/2010 se refera numai la:
-personalul din cadrul BNR;
-personalul din cadrul CNVM;
-cei angajati la Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private;
-persoanele angajate in cadrul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor;
-personalul din autoritatile si institutiile finantate integral din venituri proprii.

Aceste norme nu au legatura cu celelalte categorii de bugetari.