avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 247 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii norme de aplicare legea 118/2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

norme de aplicare legea 118/2010

Daca am inteles bine,normele de aplicare ale lg.118/2010 se aplica doar personalului prev la art 3 din lege.
Eu tot nu inteleg cum se face aceasta diminuare?
Cum se aplica legea? Se fac decizii ,urmate de actele aditionale aferente CIM,se opereaza in CM aceste diminuari? Unii spun ca da,altii ca nu.Am Sunat la ITM Brasov,iar de acolo mi s-a spus ca in OPINIA lor,aceasta diminuare nu se opereaza in Cartea de munca! Poate ma ajutati cu un raspuns
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:05, 21 Iulie 2010
Anexa la normele metodologice - Monografie privind inregistrarea in contabilitatea autoritatilor si institutiilor publice finantate integral din venituri proprii a principalelor operatiuni privind reducerile salariale

1. Inregistrarea cheltuielilor cu salariile:
1.1. Cheltuieli cu salariile cuvenite angajatilor — (1.000 lei x 75% = 750 lei):
641.10.01 = 421
"Cheltuieli cu salariile personalului" "Personal — salarii datorate"


1.2. Cheltuieli cu salariile cuvenite bugetului de stat — (1.000 lei x 25% = 250 lei):
641.10.01 = 4481
"Cheltuieli cu salariile personalului" "Alte datorii fata de buget"/analitic distinct

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D100 cu bonificatie 10% cateldestept cateldestept Daca impozitul datorat pe trim.I este 1000 lei, cum procedam: 1)In D100 declaram si platim 1000-100 (bonificatie 10%) = 900 ? 2) Monografia contabila este ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile transferul contributiilor garleanu garleanu Avind in vedere modificarile privind transferul contributiilor de la angajator la angajat,adresez rugamintea prezentarii unei monografii cu inregistrarile ... (vezi toată discuția)
Reducere 25% la indemnizatie concediu de odihna pe lunile iulie si august 2010? MOSOR MOSOR [b] Cum procedam cand nu se aplica art.145 din Codul Muncii ? Cine ne apara drepturile ?... S-a abrogat cumva art.145 si nu stim noi ? X-( :training: Consider ... (vezi toată discuția)