avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Activitate violeta_vlasceanu@yahoo.com

Activitate violeta_vlasceanu@yahoo.com

Buna ziua,

Ma numesc Violeta Vlasceanu si incepand cu 2006 functionez ca PFA dar am si statutul de salariat. Nu am stiut si nici nu am fost informata ca trebuie sa platesc asigurarile de sanatate atat ca PFA cat si salariat. Motiv pentru care de la infiintare nu am platit sanatatea pt PFA.

Am primit de la CNAS Prahova o decizie de impunere ( 03.12.2012 ) privind stabilirea obligatiilor de plata la FNUASS ale persoanelor care realizeaza venituri in conformitate cu dispozitiile art. 257 din Legea nr.95/2006. In aceasta decizie mi se spune ca am de plata incepand cu anul 2007 si pana in anul 2011 suma de 10151 ron care include contributie de asigurari sociale de sanatate, majorari de intarziere si penalitati de intarziere.
Nu mi se pare normal sa fiu atentionata in 2013 pentru o datorie din 2007.

Ce sanse sunt ca datoria din 2007 sa se prescrie?
Răspuns la discuția Legea 10/2001
Multumesc frumos de raspuns.

Nu cumva trebuie sa ma adresez si la ANRP?
Discuție Legea 10/2001
Buna ziua. Am primit de la AVAS Decizia de acordare de masuri reparatorii:

Ce poate insemna mai exact " propunere acordare de masuri reparatorii pentru imobil-teren in suprafata de 1050mp, inscris initial in CF....... , domnilor X si Y in cota de 1/2 fiecare din contravaloarea imobilului revenficat, in conformitate cu dispozitiile art.29 din legea 10/2001"?

Imi puteti spune, va rog, si care sunt pasii urmatori pentru a beneficia de aceste " masuri reparatorii"?

Multumesc,
Răspuns la discuția Implicatiile radierii PFA-ului
Multumesc frumos pentru raspuns,

Inteleg ca-mi voi vinde autoturismul cu factura si asta este considerat un venit pe PFA, venit pe care eu voi plati impozit 16%?
Buna ziua,

As vrea sa radiez PFA-ul inregistrat din 2006.

Am achzitionat in 2008 un autoturism pe PFA. Ce se intampla odata cu radierea PFA-ului cu autoturismul?

Deasemenea ma intereseaza incepand cu ce data pot face radierea, tinand cont de faptul ca in luna iulie am facut o ultima factura si depunerea declaratiilor o fac trimestrial? Pot face radierea incepand cu 01 August sau trebuie sa astep sa depun declaratiile la 25 oct 2010?