Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 10/2001

Buna ziua. Am primit de la AVAS Decizia de acordare de masuri reparatorii:

Ce poate insemna mai exact " propunere acordare de masuri reparatorii pentru imobil-teren in suprafata de 1050mp, inscris initial in CF....... , domnilor X si Y in cota de 1/2 fiecare din contravaloarea imobilului revenficat, in conformitate cu dispozitiile art.29 din legea 10/2001"?

Imi puteti spune, va rog, si care sunt pasii urmatori pentru a beneficia de aceste " masuri reparatorii"?

Multumesc,
violeta_vlasceanu@yahoo.com, utilizator
Dvs. o sa primiti in compesarea terenului pierdut o alta suprafata de teren.Cu aceasta decizie primita adresati-va primariei de unde apartineti pt ca primarii sau conducatorii autoritatilor investite cu solutionarea notificarilor au obligatia sa afiseze lunar un tabel care sa cuprinda bunurile disponibile sau dupa caz serviciile care pot fi acordate in compensare terenului pierdut.
__________
Multumesc frumos de raspuns.

Nu cumva trebuie sa ma adresez si la ANRP?
ba da. Trebuie sa va adresati ANRP, doar ca ar trebui sa stiti ca dosarul dvs , daca optati pt despagubiri, va fi trimis la ANRP, unde va primi un nr. de inregistrare, si trebuie sa asteptati, convertirea, dupa efectuarea expertizei, in actiuni la FP. Bafta.