avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate krisseftika

Activitate krisseftika

Buna seara. Sunt in conflict cu patronul la care lucrez, si as dori sa-mi caut un alt loc de munca; si as vrea sa stiu daca imi gasesc un alt serviciu, cum trebuie sa procedez: sa plec fara sa-mi dau demisia, sau sa anunt patronul si sa intru in preaviz? Ce se intampla daca nu anunt pe nimeni? Lucrez in cadrul acestei firme, de 4 ani si jumatate, si pot lua ajutor de somaj?
Va multumesc pentru raspuns, dar sa stiti ca Asociatia de proprietari are sediu, si in fiecare zi de luni-vineri , sta la program casiera-administratora. Eu am trimis recomandata pe adresa Asociatiei de Proprietari, dar in plic m-am adresat presedintelui Asociatiei.
Buna seara. As dori sa-mi spuneti si mie, ce pot face in situatia in care am trimis o scrisoare recomandata cu confirmare de primire la Asociatia de Proprietari din care fac parte; si aceasta Asociatie, imi trimite retur recomandata prin posta, fara macar sa citeasca sesizarea facuta de mine?! Va amintesc ca eu la data de26.05.2011, v-am mai scris despre problema cu acoperisul blocului in care locuiesc, - imi ploua in casa- mai ales ca stau la ultimul etaj al unui bloc, P+4, etc. Am facut intre timp si sesizare la Primarie,Serviciul coordonare al Asociatiilor de Proprietari, si astept raspuns de la Primarie, in termen de 30 de zile. In cazul in care nici Primaria nu se implica, (poate sunt "mana in mana" unii cu ceilalti), cui trebuie sa ma adresez pentru a rezolva problema acoperisului de bloc, in sensul sa se repare, fiind bun comun al tuturor locatarilor din blocul in care locuiesc?! Va rog din suflet sa-mi raspundeti, si va multumesc mult de tot.
Buna ziua. As dori sa aflu ce se intampla cu bunurile dobandite inaintea casatoriei, pentru cuplurile casatorite, inainte de a intra in vigoare aceasta modificare a legii? Va intreb in ideea ca trebuie sa merg la notar, sa clarific aceasta situatie, singura sau cu sotul meu; si daca da, ce pot face in cazul in care sotul meu nu este de acord cu acest lucru?! Va multumesc pentru raspuns.
Buna seara. As dori sa va intreb daca este obligatoriu prin lege, sa se faca izolatia termica exterioara a blocului? Si ce se intampla daca una dintre familii, din bloc, nu are posibilitati financiare sa faca acest lucru? Poate face acest lucru mai tarziu in timp? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Locuiesc la ultimul etaj, intr-un bloc P+4,si am mari probleme cu acoperisul de bloc, imi ploua in casa, iar vecinii mei nu vor sa contribuie cu bani pentru repararea acoperisului. Mentionez ca acest acoperis s-a mai petecit de 2 ori pana acum, dar fara succes. Ce pot face in acest caz? Cui trebuie sa ma adresez? Din cate stiu acoperisul blocului este parte comuna a tuturor proprietarilor,la fel ca si subsolul blocului. Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Posed un apartament cu 2 camere cumparat inaintea casatoriei, pe numele de fata, si as dori sa aflu daca vreau sa fac un schimb de locuinta, trebuie sa trec pe contract si pe sot, si pe copil? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna seara. As dori sa aflu cui trebuie sa ma adresez in situatia in care bunurile comune dispar din casa? Si cum trebuie sa procedez legal? Va multumesc pentru raspuns.
Buna seara. As dori sa aflu in ce conditii se acorda ajutorul de somaj,daca prin concediere se poate acorda ajutorul de somaj, si daca prin desfacerea contractului de munca cu litera i, se poate obtine somaj, si ce influenta mai are aceasta litera i, la o alta angajare. Va multumesc pentru raspuns.
Buna seara. In situatia in care un angajat isi cauta si isi gaseste un alt loc de munca, cum trebuie sa procedeze - isi da demisia de la vechiul loc de munca, sau este concediat de patron? In cazul demisiei, angajatul poate sa nu mai stea in cele 15 zile de preaviz, tinand cont ca la noul loc de munca trebuie sa se prezinte imediat?! Va multumesc anticipat pentru raspuns.