Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii- contract de munca-demisie-somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii- contract de munca-demisie-somaj

Buna seara. As dori sa aflu in ce conditii se acorda ajutorul de somaj,daca prin concediere se poate acorda ajutorul de somaj, si daca prin desfacerea contractului de munca cu litera i, se poate obtine somaj, si ce influenta mai are aceasta litera i, la o alta angajare. Va multumesc pentru raspuns.
1. De 7 ani s-a schimbat Codul muncii si nu mai exista acea litera"i". In Legea 10/1972 (Codul muncii) era art.130, lit.i), desfacerea CIM pentru indisciplina.
2. In actualul Cod al muncii (Legea 53/2003) exista art.61, lit.a) = concedierea ca sanctiune disciplinara.
3. O astfel de concediere are efect negativ numai daca viitorul angajator vrea sa tina cont de ea.
4. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie indeplinite conditiile:
- incetarea CIM din motive neimputabile salariatului;
- in ultimele 24 de luni sa aiba 12 luni de cotizare la somaj.
5. Principalele articole din Codul muncii de incetare a CIM, neimputabile salaritului sunt:
- art.31(4.1) = incetarea CIMin timpul perioadei de proba;
- art.61c = concedierea din motive medicale;
- art.61d = concedierea pe motiv de necorespundere profesionala;
- art.56j = incetarea CIM pe perioada determinata la data expirarii sale;
- art.65 = concediere datorata desfiintarii postului ocupat de salariat.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane