avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii- contract de munca-demisie-somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii- contract de munca-demisie-somaj

Buna seara. As dori sa aflu in ce conditii se acorda ajutorul de somaj,daca prin concediere se poate acorda ajutorul de somaj, si daca prin desfacerea contractului de munca cu litera i, se poate obtine somaj, si ce influenta mai are aceasta litera i, la o alta angajare. Va multumesc pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:19, 22 August 2010
1. De 7 ani s-a schimbat Codul muncii si nu mai exista acea litera"i". In Legea 10/1972 (Codul muncii) era art.130, lit.i), desfacerea CIM pentru indisciplina.
2. In actualul Cod al muncii (Legea 53/2003) exista art.61, lit.a) = concedierea ca sanctiune disciplinara.
3. O astfel de concediere are efect negativ numai daca viitorul angajator vrea sa tina cont de ea.
4. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie indeplinite conditiile:
- incetarea CIM din motive neimputabile salariatului;
- in ultimele 24 de luni sa aiba 12 luni de cotizare la somaj.
5. Principalele articole din Codul muncii de incetare a CIM, neimputabile salaritului sunt:
- art.31(4.1) = incetarea CIMin timpul perioadei de proba;
- art.61c = concedierea din motive medicale;
- art.61d = concedierea pe motiv de necorespundere profesionala;
- art.56j = incetarea CIM pe perioada determinata la data expirarii sale;
- art.65 = concediere datorata desfiintarii postului ocupat de salariat.
Ultima modificare: Duminică, 22 August 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de somaj banc anna banc anna pot benefici de ajutor de somaj daca mi-a fost desfacut contractul de munca in baza art.61 lit.a din codul muncii? (vezi toată discuția)
Daca imi dau demisia pot beneficia de somaj? strelitia strelitia Buna ziua. Mama mea are 54 de ani, in campul muncii are lucrati 30 de ani, si vrea sa isi depun demisia de la serviciu ca e destul de bolnava si pana la pesie ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj dupa un contract de munca pe perioada determinata? Kollo Ella Kollo Ella :Am avut un contract nedeterminat unde am lucrat 2 ani,am avut o intrerupere 15 zile si un contract determinat de o luna pe care nu a prelungit nu ne da ... (vezi toată discuția)