Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... despre legea asociatiilor de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

despre legea asociatiilor de proprietari

Buna seara. As dori sa va intreb daca este obligatoriu prin lege, sa se faca izolatia termica exterioara a blocului? Si ce se intampla daca una dintre familii, din bloc, nu are posibilitati financiare sa faca acest lucru? Poate face acest lucru mai tarziu in timp? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Izolarea termica a blocului o face asociatia de proprietari pentru ca peretii exteriori ai blocului sunt spatii comune. Cheltuielile se se distribuie fiecarui apartament in functie de cota parte indiviza.

Stiam ca in 2009 Guvernul Boc a emis o hotarare prin care este obligatorie izolarea termica pentru blocurile construite in perioada 1950-1990 iar asociatia platea doar 20% din cheltuieli.

[ link extern ]

ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr.18 din 4 martie 2009
privind creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe
ContSters98245, utilizator
Daca nu aveti bani pentru investitii iar ceilalti proprietari incep lucrarile nu va ramane decat sa asteptati zile mai bune.Poate daca se termina criza financiara...
in acest subiect a mai fost emisa si OUG 69/2010
www.avocatnet.ro/content/art...