avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate rad_mara

Activitate rad_mara

Răspuns la discuția informatii succesorale
multumesc
Buna ,,, as dori sa stiu cum putem face succesiunea dupa decesul parintilor noi fiind 5 frati,,,, Mi sa solocitat copii dupa actu de indentitate si certificatul de naste,,, poate sa faca succesiunea in lipsa unuia dintre noi daca nu are o imputernicire legalizata ?
1 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar daca ai fi cazut pe strada?,,,, nu e raspunderea fiecarui om sa fie responsabil pentru siguranta lor?,,,, Daca toata lumea cade in magazin atunci ar fi fost vina lor ,,,, poate ar fi dat cu ceva si dauna tuturor,,, dar daca cineva merge si cade e vina cuiva?,,,, cine a a cazut niciodata in viata si nu a dat vine pe cineva,,,Sau poate crezi ca ai avea ceva castig banesc?,,, asta e problema?,,,poate dupa ce-ti trece mergi iara si cazi voit sa mai scoti ceva bani,,,, Cred ca pe viitor sa ai grija pe unde si cum mergi,,,
In cazul asta cereti si dumnevoastra cheltuieli ca le gazduiti tevile,,,, sau anuntatii ca chemati un lucrator specializat sa le taie ca nu le acceptati tevile sa treaca prin apartamentul dumnevoastra,,,
Răspuns la discuția Buna
rad_mara a scris:

Buna,,,, as dori sa stiu cum trebuie sa procedez
In 1990 m-am angajat la Electrica Brasov, dupa 10 ani , au facut diverse firme private si fara consintamantul meu ,,,mi-au schimbat contractul de munca la firma respectiva adica SC DEVA SA, iar in contract se mentiona ca nu se vor schimba drepturile ce le-am avut la Electrica,,iar dupa inca 2 ani ne-a mutat la SC ALTUNIVERS SA ,,,dar in raport cu activitatea nu sa schimbat nimic,,, dar pe parcursul anilor ne-au taiat toate drepturile, adica majorari salariale comform electrica si suspendarea totala a dreptului referitor la consumul electric desi Electrica beneficia de acele drepturi,,, insa in anul 2014 am iesit la pensie anticipat ,iar in noiembrie 2016 am iesit la pensie de drept,fapt care am constatat ca am fost afectata la punctajul pensiei deoarece aceasta firma nu si-a mai respectat atributiile si nu beneficiez nici de cota de energie gratuita prevazuta in contractual de munca Electrica ,,,,desi toata activitatea am desfasurat-o la Electrica Brasov insa sub o alta denumire ,,adica a firmei ce si-a schimbat denumirea ,,,
As dori sa stiu daca as putea sa intentez un process impotriva Electrica Bv, pentru a-mi castiga drepturile pierdute ,,,

multumesc

Mara Radulescu
8.05 2017


multumesc foarte mult,,,
Răspuns la discuția Salariu
Multumesc foarte mult,,,Mi-a fost de ajutor
Discuție Buna
Buna,,,, as dori sa stiu cum trebuie sa procedez
In 1990 m-am angajat la Electrica Brasov, dupa 10 ani , au facut diverse firme private si fara consintamantul meu ,,,mi-au schimbat contractul de munca la firma respectiva adica SC DEVA SA, iar in contract se mentiona ca nu se vor schimba drepturile ce le-am avut la Electrica,,iar dupa inca 2 ani ne-a mutat la SC ALTUNIVERS SA ,,,dar in raport cu activitatea nu sa schimbat nimic,,, dar pe parcursul anilor ne-au taiat toate drepturile, adica majorari salariale comform electrica si suspendarea totala a dreptului referitor la consumul electric desi Electrica beneficia de acele drepturi,,, insa in anul 2014 am iesit la pensie anticipat ,iar in noiembrie 2016 am iesit la pensie de drept,fapt care am constatat ca am fost afectata la punctajul pensiei deoarece aceasta firma nu si-a mai respectat atributiile si nu beneficiez nici de cota de energie gratuita prevazuta in contractual de munca Electrica ,,,,desi toata activitatea am desfasurat-o la Electrica Brasov insa sub o alta denumire ,,adica a firmei ce si-a schimbat denumirea ,,,
As dori sa stiu daca as putea sa intentez un process impotriva Electrica Bv, pentru a-mi castiga drepturile pierdute ,,,

multumesc

Mara Radulescu
8.05 2017
Discuție Salariu
Este legal ca in CIM al unui angajat al asociatiei fiind precizat salariul acestuia sa fie diferit decat cel de pe lista de plati?explicand ca diferenta reprezinta cheltuielile angajatorului? Exemplu ,,, in CIM este trecut 230 lei si pe lista de plata fiind 283 lei.


Multumesc anticipat
Sunt pensionara anticipat si as dori daca la trecerea la pensia de drept trebuie sa fac cerere ,,,,si daca da ,,,as dori sa stiu si ce acte imi trebuie,,,,,

Multumesc ,,