avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Daniela Cioroianu

Activitate Daniela Cioroianu

Buna ziua!
Va rog sa ma consiliati in termenii impusi de OPC pe care trebuie sa-i indeplineasca un site de comert on line ,incat sa nu existe probleme cu OPC sau cu clientii. Ce e obligatoriu a fi scris ,ce e gresit a fi mentionat.Ce sanctiuni exista la OPC in legatura cu ceea ce e cuprins intr-un site de comert on line(cand se pot schimba preturile -mai ales ca produsele sunt in functie de fluctuatia valutei ,se fac oferte ,disconturi etc.)
Buna ziua!

Stiam ca orice modificare de salariu se facea in urma unei negocieri ,a semnarii unui act aditional ,in semnarea unei decizii.
Va rog ,in termenii Noului Cod al Municii ,cum se face o micsorare de salariu (angajat la sc -srl)?Ce oblligatii are angajatorul? Ce masuri se aplica daca nu respecta aceste obligatii?Ce se intampla cand ti se diminueaza salariul fara a fi instiintat ,doar observand ca suma de pe cardul de salariu a fost diminuata?
Va multumesc!
Va rog sa ma ajutati -fiind din provincie-indrumandu-ma -eventual sa-mi dati adresele unde ma pot duce pentru a atesta niste acte de studii traduse si legalizate in araba.
Angajatorul mi-a trimis un e-mail in care imi solicita sa -i trimit actele de studii traduse in araba ,apoi sa fie atestate de "EAU ambasada din Romania si de Ministerul Afacerilor Externe din Romania ,apoi trebuie sa fie atestate de catre Ministerul afacerilor Externe din EAU."
Am traducerea legalizata in araba,dar de aici nu mai stiu ce trebuie sa fac si unde sa gasesc aceasta ambasada si minister.
Va multumesc!
Buna ziua!
Am doua intrebari in legatura cu noile reglementari introduse in Codul Fiscal si Codul de procedura fiscala(miercuri,31.08.2011):
1-daca sunt persoana fizica autorizata-prestator servicii de meditator si mi s-au pus penalitati deoarece am platit doar impozitul nu si asigurarile de sanatate ,aceste penalitati se sterg ,daca platesc pana la sfarsitul anului?
2-daca am avut in comodat un apartament catre o firma si aceasta nu si-a achitatat obligatiile catre asociatia de locatari ,acumuland si penalitati ,daca firma plateste,penalitatile se sterg?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Am un apartament nelocuit
Da,costul apei calde ,apei reci si - mai ales -al caldurii.
Va multumesc!
Am un apartament in Bucuresti ,care a fost locuit in timpul studentiei.Acum nu mai locuieste nimeni acolo.Acel apartament este pentru mine a doua proprietate ,pentru care platesc impozit majorat.NU pot plati regia in Bucuresti pentru acest apartament nelocuit.Ce ma sfatuiti sa fac? Ce solutii sunt ?( Apometre exista ,calorimetre ,nu.)
Va multumesc!
Răspuns la discuția Comert on line
Sunt persoane ce comanda on line,persoane juridice cu preponderenta.Sunt persoane ce platesc si prin banca cu acestea cum se va proceda?
Va multumesc!:vishenka:
Va multumesc!
Sa inteleg ca"DA", trebuie sa platesc ,dar daca ordinul apare in august 2007,de ce sa platesc penalitati din 2006?
Răspuns la discuția Comert on line
Va multumesc mult,dar daca la primirea coletului,cumparatorul refuza marfa eu atasand la colet si factura ,ce voi face in acest caz?
Ca sa nu mai paltesc pentru expedierea facurii pe care o voi emite dupa ce mi se confirma plata prin banca sau ramburs, o pot trimite prin e-mail sau prin fax?
Discuție Comert on line
Cum se poate inregistra in contabilitate un produs vandut on line,trimis prin curier sau serviciu de curierat?
Produsul sa il expediez cu o factura proforma ?
Va rog sa mi spuneti in detaliu procedura corecta.
Va multumesc!