avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta78

Activitate nicoleta78

Discuție Demisie
Buna ziua !

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in problema cu care ma confrunt.

In cursul zlei de ieri mi-am dat demisia de la compania unde lucram. Am scris demisia de mana, seful mi-a semnat , stampilat si a scris aprobat - pe copia mea ( eu am scris in demisie ca vreau sa demisionez incepand cu data de 18.11.2014).

Apoi ieri seara, m-a sunat contabila firmei , cum ca trebuie sa revin la firma sa imi inchei activitatea cu Acordul ambelor parti.- art. 55, lit B.

Eu stiam ca daca sunt in perioada de proba de 90 de zile, pot pleca fara sa fac acel preaviz, dansii spunandu-mi ca daca nu semnez cu Acordul ambelor parti trebuie sa fac acel preaviz de 20 de zile. Eu nu ma mai pot intoarce in acel loc oribil.

Doresc sa stiu daca sunt obligata sa imi dau demisia cu acodrul ambelor parti , pentru ca nu mai vreau sa fac acel preaviz de 20 de zile.( in contract eu am 90 de zile perioada de proba, iar in cazul demisiei 20 de zile lucratoare de preaviz).

Va multumesc frumos !

Răspuns la discuția ajutor somaj
Va multumesc mult pentru suport !
Discuție ajutor somaj
Buna ziua ! Va rog frumos sa ma ajutati in problema cu care ma confrunt. si anume : azi am fost la fortele de munca sa-mi depun dosarul pentru somaj, si am avut un soc cand mi s-a spus ca valoarea somajului va fi de 500 ron. Eu imi calculasem somajul , avand ca baza de calcul salariul minim pe economie , adica 800 ron , din care , pentru somaj se aloca75 % ; adica 600 ron + 150 de ron , care reprezinta valoarea muncii pentru cei 8 ani de vechime.

Azi, la Fortele de Munca, cand mi s-a calculta valoarea somajului, mi s-a comunicat suma de 500 ron,explicandu-mi-se ca baza de calcul este de 500 de Ron + 150 de ron valoarea vechimii in munca, si NU se ia in calcul suma de 800 de ron, ca baza de calcul .

Va rog mult sa-mi spuneti care este baza de calcul. Deoarece sunt discrepante destul de mari. Dansii spun ca baza de calcul 75 % din suma de 500 de Ron, iar eu am luat ca baza de calcul suma de 800 de Ron.

Va multumesc frumos pentru suport !
Răspuns la discuția Ajutor somaj
Va multumesc frumos pentru raspuns !

Cu stima,

Nicoleta
Răspuns la discuția Ajutor somaj
Va multumesc pentru raspunsul Dumneavoastra prompt, dar as dori sa stiu sigur daca am dreptul la ajutorul de somaj , avand in vedere ca am incetat munca cu acordul ambelor parti ( art. 55 lit. b - Legea 53/ 2003)- deoarece managerul de la Resurse umane ( din cadul companiei unde am lucrat ) mi-a spus ca nu am dreptul la somaj.

Cu stima,

Nicoleta
Discuție Ajutor somaj
Buna ziua ! Va rog sa aveti amabilitatea de a ma ajuta cu un raspuns in problema cu care ma confrunt , si anume : am lucrat timp de 7 ani intr -o companie multinationala, si a trebuit sa plec pt ca ...seful nu ma simpatiza. Seful a venit cu un avocat , seara dupa orele de program si mi -a spus ca postul meu seva desfiinta si ca am 2 varinate :

1. ori imi da preaviz
2. ori incetez munca cu acordul ambelor parti si imi dau 2 salarii compensatorii , plus Scriosare de recomandare si sa nu mai vin la job incepand cu a doaua zi.

Am fost la Departamentul de resurse umane sa -mi ridic Decizia de incetare + Fisa de lichidare , etc si am cerut si o adeverinta pt somaj, dar mi-au spus ca nu pot sa -mi dea Adeverinta de somaj, pt ca eu am semnat demisia cu acordul ambelor parti , si ca nu beneficiez de acest ajutor.

Va rog mult sa -mi spuneti daca este vreo solutie.

Cu stima,

Nicoleta
Răspuns la discuția fisa postului
Buna ziua ! si va multumesc pentru raspuns.

Doresc sa va fac o mica relatare a faptelor, pt. ca vreau sa stiu ce am de facut.
1. Cand m-am angajat acea fisa de post mi -a fost prezentata doar la interviu. Stiam ce am de facut. am facut chiar sarcicni si in plus.

Dupa un an mi s-a schimbat managerul , care mi-a introdus alte atributiuni in fisa postului ( fisa postului este in format electronic - asadar poate fi modificata dupa bunul plac al managerului - fisa nefiind atasata la dosar in cadrul departamentulu de resurse umane ) .

In Contractul individual de munca este specificat ca la orice modificare a fisei postului trebuie sa aiba loc o renegociere salariala- ceea ce nu s a intamplat.

3. Dupa alte cateva luni, mi s-a schimbat managerul, care si el mi-a pasat atributiuni noi, evident fara o renegociere salariala si fara sa semnez o fisa a postului.

Va multumesc !

Cu stima,

Nicoleta Craciunescu
Discuție fisa postului
Buna ziua ! am nevoie de ajutorul dumneavostra intr -o problema, si anume: sunt angajata intr o firma multinationala de 3 ani si jumatate. in ultimul timp au aparut probleme datorita incarcarii fisei postului- fisa care in acesti 3 ani si jumatate nu a fost semnata de mine.

Cand m-am angajat , mi s-a prezentat fisa postului doar la interviu ( ca sa stiu ce atributiuni imi revin) , iar cand am semnat contractul individual de munca , nu mi s a mai prezentat fisa postului catre semnare.

In contractul individual de munca este specificat ca fisa postului este anexa la prezentul contract.

Acum se fac presiuni sa semnez acea fisa a postului( incarcata cu atributiuni ) . dar eu nu doresc sa semnez retroactiv aceasta fisa a postului.

Doresc sa stiu ce repercusiuni are acest refuz de semnare. Firma poate sami dea preaviz din acest motiv?

Si de asemenea , daca firma poate fi trasa la raspundere pt. neprezentarea fisei postului.

Va multumesc !

Cu stima,
Nicoleta Craciunescu