avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate nemmo

Activitate nemmo

Buna ziua.

Doresc sa infiintez un PFA pentru infiintarea unui bussiness in domeniul IT (subdomeniile Software si Hardware). Firma va avea 3 membri : un manager general si doi "angajati". Doresc sa aflu ce titlu al functiei acestor doi "angajati" este mai potrivit pentru cadrul legal. Ce statut pot avea colaboratorii cu PFA-ul? ce functie se trece de ex, pe cartea de vizita a acestor 2 colaboratori. Sub ce forma ii poate angaja managerul? "colaborator"? Va multumesc.
Sunt nascut la data de 28.10.1950
stagiu de cotizare: 35 ani


As dori sa ies la pensie anticipata partial.

In conditiile actualei legislatii , cand pot iesi la pensie?
Buna ziua. Daca am descoperit erori in declaratia D200 depusa deja la ANAF, si doresc sa operez schimbari in Rectificativa, nu voi fi penalizat ? In plus anul trecut nu am avut de plata diferente de impozite. Acum observ ca in instiintarea care am primit-o zilele acestea mi se spune ca trebuie sa platesc 1681 RON. Si inca un aspect : am trecut pe acelasi formular D200 si veniturile obtinute din colaborari si veniturile obtinute de la postul de munca. Am totalizat si am trecut in declaratie. Oare e bine? . In plus, in cele doua documente (situatia fiscala de la servici si instiintarea de la ANAF) sumele nu sunt identice.


Ce pot sa fac? Se poate rezolva totul cu Declaratia Rectificativa?
Va multumesc anticipat si va sunt recunoscator pt eventuale raspunsuri.