Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 200 Rectificativa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 200 Rectificativa

Buna ziua. Daca am descoperit erori in declaratia D200 depusa deja la ANAF, si doresc sa operez schimbari in Rectificativa, nu voi fi penalizat ? In plus anul trecut nu am avut de plata diferente de impozite. Acum observ ca in instiintarea care am primit-o zilele acestea mi se spune ca trebuie sa platesc 1681 RON. Si inca un aspect : am trecut pe acelasi formular D200 si veniturile obtinute din colaborari si veniturile obtinute de la postul de munca. Am totalizat si am trecut in declaratie. Oare e bine? . In plus, in cele doua documente (situatia fiscala de la servici si instiintarea de la ANAF) sumele nu sunt identice.

Ce pot sa fac? Se poate rezolva totul cu Declaratia Rectificativa?
Va multumesc anticipat si va sunt recunoscator pt eventuale raspunsuri.
in declaratia 200 nu se declara veniturile de natura salariala, se declara numai veniturile din activitati independente.

depuneti urgent declaratie rectificativa, deoarece veti plati majorari de intarziere pana la data depunerii ei si ulterior pana la data stingerii intregului debit.