avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters161789

Activitate ContSters161789

Răspuns la discuția somer in Spania
nu puteti beneficia de somaj si sa lucrati in conditii legale,acest lucru nu permite legislatia europeana
cred ca este foarte greu de dovedit o astfel de fapta.
Il pot actiona in judecata pe agentul constatator ?
Buna ziua.In urma cu aproximativ 6 luni (iulie) am aflat de la primaria unde am domiciliul ca trebuie sa achit suma de 100 lei reprezentand o amenda data de catre Jandarmerie,pt o fapta petrecuta in Februarie (app 1 an).
Desi in momentul cand s-a intocmit PV eu nu ma aflam in respectiva localitate iar cineva mi-a dat numele.PV nu mi s-a comunicat in nici un fel de autoritati,eu afland de amenda de la primarie,mai mult din intamplare.Demersul meu a fost unul firesc,m-am dus la un avocat,i-am explicat situatia iar acesta mi-a depus dosarul la judecatorie.Eu am adus ca proba un inscris care atesta ca intre orele 07:00 - 15:30 ma aflam la 180 km de localitatea respectiva,intocmirea PV s-a incheiat la 00:30.Cei de la jandarmerie au venit cu un inscris prin care cerea instantei sa nu ia in considerare proba mea motivand ca era timp ca (presupusul) eu sa ajung in acea localitate care este la 180 km fata de locul "faptei".Am uitat sa mentionez ca PV nu era semnat de (presupusul) mine,era semnat doar de martori.Firesc,alaturi de inscrisul din dosar am mai cerut si proba cu martori care spre uimirea mea,in "intelepciunea judecatorului" mi-a respins-o si a spus "instanta ramane in pronuntare".Nu a durat 30 sec "procesul" :O . Dupa ce am plecat de la judecatorie,avocatul m-a asigurat ca se va rezolva totul si ca se va ocupa el de tot.Si a avut dreptate,mi-a pierdus procesul si nici nu m-a anuntat de recurs.
Intrebarea mea daca mai pot ataca PV in vreo cale ? Vreau sa-mi fac dreptate,amenda este infima pe langa cheltuielile pe care le-am avut.Ce mai pot face sa demonstrez ca nu am fost in acea localitate si ca sunt TOTAL nevinovat .
Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 115/2004, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 125/2005 prevede un spor de 15% pt cazurile

1. personalul de specialitate medico-sanitar si auxiliar sanitar din sectiile si compartimentele de boli infectioase;
2. personalul din unitati de boli infectioase, precum si personalul de specialitate medico-sanitar si auxiliar sanitar din unitatile de primire a urgentelor si din compartimentele de primire a urgentelor;
3. personalul din laboratoarele si sectiile de cercetare care executa cercetari chimice, fizico-chimice, sinteze chimice, analize instrumentale in statiile-pilot si micropilot, in vederea obtinerii unor noi substante;
4. personalul din laboratoarele si compartimentele de cercetari biologice, inframicrobiologice, microbiologice, virusologice si biochimice;
5. personalul din sectiile, laboratoarele si compartimentele pentru cercetarea, producerea si controlul serurilor si vaccinurilor;
6. personalul din laboratoarele si compartimentele de analize medicale;
7. personalul care lucreaza cu lasere de mare putere neprotejat;
8. personalul din laboratoarele si compartimentele de colectare a sangelui, precum si personalul din laboratoarele si compartimentele de preparare a produselor sanguine labile din centrele de transfuzie sanguina judetene si al municipiului Bucuresti;
9. personalul din sectiile, compartimentele si cabinetele de dermatovenerologie, unde se trateaza boli transmisibile;
10. personalul din cabinetele de boli infectioase
daca au disparut arhivele este greu de dovedit durata in care ati lucrati in institut,puteti dovedi ca ati lucrat acolo prin acele inscrisuri dar in ceea ce priveste durata ar trebuii ca institutiile statului sa va creada pe cuvant ceea ce ar naste un precedent.
Răspuns la discuția posesie cannabis
Un avocat .
Răspuns la discuția mostenitori
nu poate sa-i faca act de vanzare-cumparare,este interzis vanzarea intre parinti si copii.
Răspuns la discuția Revocare donatie
depinde sub ce forma s-a realizat donatia,dar in principiu nu mai poate fi revocata.
Răspuns la discuția mostenitori
nu inteleg nimic,fi mai explicit(a).