avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Activitate augustin.bica

Activitate augustin.bica

Discuție inmatriculre
buna ziua
am cumparat si eu o masina adusa de afara.i-am solicitat fostului proprietar sa-mi trimita -fisa de inmatriculare(care este un carton stampilat la Directia de Taxe si Impozite Arad)
-certificat de atestare fiscala,iar el ma duce cu vorba(ca nu are timp,ca vremea e cum e,etc).noi suntem din judete diferite.ce as putea face in situatia de fata ca sa inmatriculez masina?fisa de inmatriculare se ia de la directia economica si certificatul fiscal la fel?masina nu a aut nr rosii decat 1 data scoase pe numele meu.el nu a mers cu masina asta.a luat masina ca sa o vanda.multumesc
am cumparat un teren acum 1 an si este ocupat de un individ abuziv care nu doreste eliberarea lui.in prima faza a zis ca nu a stiut ca eu am cumparat acel teren si ca e dispus sa elibereze terenul,surpriza a fost ca nu a mai vrut sa elibereze terenul dupa ce a dat declaratie la parchet asa ca am facut o noua plangere la parchet pt aceeasi problema.ce i se poate intampla de data aceasta.dosarul este la politie pt a se lua iar declaratii si dupa trimis iar la parchet.am si 2 caini care mai scapa si intra pe acel teren.daca caini mei musca vrun membru al familiei lui pe terenul pe care detin acte de proprietate pot fi acuzat de ceva sau sa primesc amenda?ei ma ameninta ca se duc la politie si ma reclama ca intra caini mei la ei in gradina(gradina fiind terenul pe care l-am cumparat la care detin carte funciara si platesc si impozit)
Discuție rate banci
acum 4 ani am facut 2 credite unul nevoi personale si altul am luat bunuri.2 ani am platit creditele dupa care am ramas fara servici si nu am mai platit.m-am casatorit acum 2 saptamani.sotul meu are bunuri pe numele lui.la anul dorim sa construim o casa pe un teren ce este luat in 2009 pe numele sotului,as dori sa stiu daca bancile pot cere executarea casei care o sa fie facuta in timpul casatoriei.poate sa il oblige pe el sa preia datoria mea facuta in 2007?
Răspuns la discuția Solutionare doua plangeri
Nu sunt doua cazuri diferite.Eu am cumparat un teren si i-am cerut eliberarea lui,el nu a vrut .Eu am depus plangere la politie.Al doilea intr-o zi eu faceam curetenie prin curte ardeam deseuri,iar el a luat o teva si a aruncato peste gard cu intentia de a ma lovi si m-a lovit in cap.Si am depus reclamatie la politie
Am fost chemat la politie sa ma intrebe daca vreau sa ma impac cu faptuitorul si eu am declarat ca nu ma impac in niciunul din cazuri si doresc raspunderea penala si trimiterea lui in judecata.In primul caz este vorba de tulburare de posesie iar al doilea caz lovire.As dori sa stiu cand se judeca cazurile se tine cont ca sunt doua cazuri.daca ar fi sa ii dea cu suspendare la amble ce se intampla fiind amandoua in faza de solutioare.
Discuție antecontract
Buna ziua
Am facut in luna aprilie un antecontract de vanzare pentru un teren,iar pana in decembrie trebuie sa fac contractul de vanzare cumparare.Pe terenul acela sa instalat unu care nu vrea sa plece.Proprietarul a incercat sa il dea afara dar nu a putut.A fost la primarie ,la politie dar acestia nu sau bagat.Intrebarea mea e urmatoarea in antecotract scrie din momentul in care sa facut acel antecontract am dreptul sa folosesc pamantul.Acel antecontract sa incheiat la un notar.As dori sa stiu ce drepturi am asupra terenului si ce trebuie sa fac ca sa il folosesc ca eu am platit pt el.Mentionez ca proprietarul este un om mai batran si din alta localitate si e mai greu sa se deplaseze.
Răspuns la discuția neprezentare declaratie
Am 7-8 zile de la medicul legist(2 zile spitalizare si concediu medical de pe 4-13inclusiv), iar tatal meu care a mers la gard sa discute cu el acesta ia dat un pumn,la lovit cu o tabla peste fata si au incercat sa il traga la ei in curte(el,masa si nevasta)tata are 2 zile spitalizare si 6-7 med legist. in schimb pe el nu la lovit nimeni.cand au inceract sa il traga el sa zgariat putin la nas in gard
(sarma)si am inteles ca are zile de la medicul legisytest .e posibil asa ceva? .martora a fost prietena mea.eu ardeam niste resturi si el a venit cu gura mare la gard si eu am zis ca chem politia si cand m-am intors cu spatele a luat teva de la el din curte si mi-a dat in cap.martori care m-au vazut plin de sange sunt cei de la politie care au venit si au vazut teava plina de sange in curte si cei de pe ambulanta.iar el a recunoscut echipajului.daca ar fi sa cer daune cat ar trebui/? eu am mai pozat si gardul care se vede ca este impins spre mine se pot folosi ca probe?si mai am si teava
Buna seara
In urma cu ceva timp un vecin a aruncat o teva peste gard intentionat si m-a lovit in cap,eu am depus plangere la politie.M-au chemat la declaratie, in schimb el a fost chemat de 2 sa dea declaratie si nu sa prezentat.Am vb cu politistul care se ocupa de caz si mi-a spus ca o sa il ridice sa dea declaratie.As dori sa stiu daca pe mine ma ajuta cu ceva faptul ca el nu s-a prezentat si ce ar putea pati?si daca stiti cat dureaza tot cazul
Răspuns la discuția tulburare de posesie
nu a avut nimic cu fostul proprietar ca si acesta a vrut sa il dea afara dar nu a putut. pt ca terenul acela nu are drum de acces se poate intra doar pe la mine pt ca in fata are el construit o casa tot pe terenul acestuia.proprietarul doreste sa revendice si acest teren pe care este construita casa.2 frati au mostenit acest teren care era de 2400mp si alte proprietati.ei au facut un act de mana in care scrie ca ii da voie acestuia sa foloseasca 1000mp fara sa-i vanda acest teren in schimb asta a construit casa.in concluzie ei au mai ramas cu 1400mp. eu i-am adus la cunostinta de cand aveam un antecontract ca dorec sa cumpar ambele terenuri pe care el le foloseste ca gradina. am reusit sa cumpar doar unul cu contract de vanzare cumparare iar pt celalalt am antecontract unde se precizeaza ca din momentul incheieri antecontractului am dreptul sa il folosesc.chiar l-am intrebat daca el vrea sa cumpere aceste terenuri dar a spus ca nu are bani.
Buna ziua
Pe 12 iulie am cumparat un teren de 752mp langa casa mea.Terenul este ocupat abuziv de catre un individ care nu doreste eliberarea lui.Situatia este cunoscuta si de catre primarie si politia din localitate dar nu au vrut sa faca nimic.Atunci eu am mers si am depus in oras la politie o plangere pt tulburare de posesie pe data de13iulie.Pe 24 august am fost chemat la politie pt o declaratie si de atunci nu mai stiu nimic de caz..Mentionez ca fostul proprietar detine titlu de proprietate din 1994 si o hotarare judecatoreasca din 2008 definitiva unde se impart toate bunurile intre mostenitori.In situatia de fata eu ce trbuie sa fac/?Cat timp dureaza pt rezolvarea caului