avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 182 soluții astăzi
Forum Activitate TaraTara

Activitate TaraTara

Răspuns la discuția cale de atac hot definitiva
Multumesc pt raspunsuri. Totusi, am nevoie de o cale de acces, Este dreptul meu. Momentan intru acolo prin bunavointa altui vecin. As spune ca imi sunt incalcate drepturile si ca judecatoarea e cumparata, caci partea adversa are sustinere politica. Terenul are valoare mare as ca evident nu pot renunta. Ar trebui sa redeschid procedul ? Momentan caut un alt avocat. Imi puteti recomanda pe cineva in Ploiesti sau Bucuresti ?
Răspuns la discuția cale de atac hot definitiva
Cu toate astea, am un teren si nu am cale de acces. Raportul de expertiza arata ca este loc infundat. In mod evident, situatia este putreda. Se poate incerca o cale de atac extraordinara ? Cedo ar fi urmatorul pas ?
Imi cer scuze ca va abordez, dar as dori sa ma ajutati cu o informatie juridica.
Este vorba de o actiune in instanta pt. servitute trecere. Raportul de expertiza arata ca este loc infundat, servitutea cea mai putin impovaratoare, calea cea mai scurta la drumul public.Instata de fond ne-a acceptat actiunea. La apel 2 judecatoare au schimbat in tot Sentinta civila de la fond, spunanad ca nu este loc infundat.Am solicitat revizuirea apelului (ieri a fost) si am vazut acum ca au emis o hotarare in care ne respinge actiunea de revizuire ca nefondata. Zic ca este DEFINITIVA dar nu si irevocabila.Va rog sa-mi spuneti daca mai este o alta cale de atac, nu stiu contestatie in anulare, speciala..?. Este o mare nedreptate facuta de instantele de judecata, singura proba era Expertiza topo, pe care au refuzat sa o ia in calcul. In speranta ca voi primi un raspuns, va multumesc din suflet.

Buna ziua,

Am un proces in desfasurare pentru un teren care nu are cale de acces(a fost cumparat in urma cu doua decenii, era alta lege). Pentru a obtine dreptul de servitute sunt in proces cu vecina, iar expertul ne-a cpmunicat ca ar trebui sa platim o chirie de 450 ron/an. Eu as dori sa o despagubesc, nu sa platesc chirie. Expertul spune ca nu se poate. Este adevarat ? Sa cer opinia unui evaluator ? Are dreptul sa stabileasca expertul valoarea chiriei ? Multumesc.
Discuție norma didactica
Va rog sa ma indrumati in urmatoarea situatie : sunt prof documentarist(suplinitor necalificat) si imi doresc, ma straduiesc sa imi fac treaba ca la carte(asa cum scrie in lege). Din pacate, am post intr-o scoala care nu respecta obligatia de catedra(asta insemnand ca nu am orele mele) si unde imi este f greu sa imi fac datoria(directorul mi-a spus "sa nu mai transpir"). Titulara care este in CCC tine locul profesorilor care lipsesc(fara a fi remunerata) si trage la xerox pt ceilalti profesori, situatie umilitoare pe care am acceptat-o timp de un semestru, timp in care am insistat sa fac cat mai multe activitati si am si reusit.

Acum as vrea sa am la mana o hartie pentru siguranta mea(pt a nu mi se acorda un calificativ prost), hartie prin care sa exprim dorinta si disponibilitatea de a colabora cu toti profesorii(la inceputul anului am lasat si in cancelarie planificarea mea. Puteti sa ma indrumati ?
Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti daca angajatorul este obligat sa plateasca orele suplimentare si zilele de sambata lucrate, dar care nu sunt mentionate in contract sau trebuie sa depun o cerere in acest sens.

Multumesc.
Va multumesc pt raspunsuri. Imi sunt de mare ajutor. Exista un termen limita petru decont ?
Eu efectuez lunar numarul de ore stabilit prin contractul de munca. De exemplu, daca luna are 20 de zile lucratoare, eu lucrez 160 de ore. Dar programul meu include ture de 10 ore, desi eu am semnat un contract pentru 8 ore/zi. Prin urmare, pentru 4 zile cu ture de 10 ore eu trebuie sa completez 4 cereri de invoire de 2 ore, ore pe care le grupez intr-o zi cand vin si stau 8 ore la serviciu. Este legal sa fiu pusa in aceasta situatie ? Pot sa aduc in discutie ca acesta este un abuz din partea angajatorului ?
Ce pot sa fac daca ochelarii mei au costat 400 de lei si angajatorul imi ofera doar 300 de lei ?

Contractul de munca prvede un program de 8h. Planningul include si ture de 10h, desi asta nu este prevazut in contract. Consider anormal sa completez cereri d einvoire in acest caz> ce pot sa fac ?

Multumesc !
Inteleg ca nu este precizata o suma minima pentru ochelari, ci este alegerea angajatorului.

Imi pare rau, dar nu stiu ce prevede Regulamentul de ordine interioara. Cu toate astea, eu am semnat un contract in care este mentionat programul de lucru de 8h, dar se afiseaza un planning in care sunt incluse ture de 10 ore. Este obligatia mea sa ma invoiesc in acest caz sau angajatoul incalca contractul de munca ? De asemenea, este legal sa mi se ceara sa ma prezint mai devreme la locul de munca pentru a ma loga in aplicatiile utilizate sau ar trebui sa fac asta la inceperea progrmaului ?