avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate elenaxena

Activitate elenaxena

Va rog sa ma sfatuiti cum sa declar la ANAF veniturile castigate in strainatate din tranzactionarea monedelor digitale(Bitcoin). Banii ii am in cont in strainatate dar vreau sa achizitionez o casa in Romania. Cum sa procedez sa fie legal?
Buna ziua,
Intreb, in numele unui colectiv din cadrul unui cunoscut ONG, daca este posibila afilierea noastra la un sindicat care sa ne reprezinte in relatia cu angajatorul deoarece ne sintim neindreptatiti, amenintati cu externalizarea serviciilor pe care le prestam, sau trebuie sa alegem un reprezentant al salariatilor, avand in vedere ca suntem peste 50 de salariati angajati. Am opta pentru sindicat deoarece un reprezentant al salariatilor ar putea fi amenintat sau intimidat. Daca ne puteti ajuta cu un sfat, v-am ramane recunoscatori.
Răspuns la discuția DISCRIMINARE IN FUNCȚIE DE SEX
Salariul individual s-a negociat la angajare ?i a fost egal pentru to?i salaria?ii deoarece erau plăti?i integral de la bugetul de stat iar ulterior s-a întocmit act adi?ional numai pentru colegii mei ?i diferen?a a foast plătită din venituri proprii. ?tiu salariul acestora deoarece au avut ?bunăvoin?a? de a-?i uita flutura?ul de salariu pe birou.

Sunt angaja?i doi băie?i ?i patru fete dar în perioade diferite de timp ?i nu, numai eu sunt discriminată, ceilal?i având salariul aproximativ la fel. Nu este vorba de spor de vechime pentru că to?i avem aceea?i vârstă ?i pregărire, respectiv studii superioare

Cred că art. 6 alin(3) din Codul muncii se referă la discriminare în func?ie de sex la care mă refer:
?pentru munca egală sau de valoare egală, este interzisă orice discriminare bazată pe criteriul de sex cu privire la toate elementele ?i condi?ioile de remunerare?


Am mare nevoie de un sfat avizat în următoarea speță:
Dacă într-o companie lucrează 6 angajați care au aceleași atribuții trecute în fișa postului, băieți și fete, aproximativ aceeași studii, este considerată discriminare dacă nu au și același salariu? Având în vedere că salariul este confidențial, cum se poate solicita repararea acestei situații.
Fiul meu are 20 de ani, a terminat liceul anul trecut dar nu a luat Bac-ul, deci nu s-a putut angaja și nici nu a beneficiat de șomaj. Vă rog să-mi spuneți dacă pot să îl trec la coasigurati, eu având contract de muncă pe perioadă nedeterminată Cu stimă.
Cum facturează, o firmă de prestări servicii hoteliere din Romania, cazarea si masa pentru o firmă din Israel, cu TVA sau fără?
Vă rog să-mi dați un sfat cu privire la orele suplimentare lucrate și neplătite de angajator și mai ales cum să atrag atenția fără să fiu dată afară. Lucrez în tură de 24 cu 48 (suntem trei salariați) în regim hotelier. Dacă unul dintre noi își ia concediu, cei care rămân lucrează 24 cu 24 fără să primească un ban în plus deoarece angajatorul zice că nu-i permite legea să plătească mai mult de 80 de ore de noapte pe lună iar de ore suplimentare nici nu poate fi vorba. Aș dori să le fac reclamație dar sunt sigură că mă așteaptă concedierea, dacă o fac. Ce mă sfătuiți?
V-aș fi recunoscătoare dacă m-ați sfătui cum să sune această sesizare. Ca să mă prevalez de articolul 39, ar trebui să fac referire la salariul de încadrare al colegului de sex opus care a fost angajat de curând, are aceeași pregătire ca și mine dar, cu toate astea are un salariu mai mare cu mult. Problema este că salariul este confidențial și se presupune că eu nu trebuie să știu salariul acestuia. Ce să fac?
Mulțumesc mult pentru sfaturi, dar la mine problema este în felul următor: salariul primit de la buget este egal la toți recepționerii, diferența adăugată din venituri proprii este dată în funcție de pile. Cum explicați că, la angajare, toate trei recepționerele aveam același salariu ”negociat” dar după două luni colegelor mele, angajate la recomandarea unei persoane foarte influente din conducere, le-a fost mărit salariul fără să existe o motivare profesională (menționez că toate aveam aceeași pregătire profesională și aceeași vechime în muncă - adică debutante)
Ați pus bine ghilimele la negociază, la noi nu se negociază, se impune. Unitatea este bugetara dar are și venituri proprii. Mai am o speranță la evaluarea profesională a activității dar parcă văd că și aceea o să se facă tot după bunul plac al conducerii, că doar nu-i controlează nimeni.