Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Poate fi coasigurat fiul de 20 de ani fãrã venit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Poate fi coasigurat fiul de 20 de ani fãrã venit?

Fiul meu are 20 de ani, a terminat liceul anul trecut dar nu a luat Bac-ul, deci nu s-a putut angaja și nici nu a beneficiat de șomaj. Vă rog să-mi spuneți dacă pot să îl trec la coasigurati, eu având contract de muncă pe perioadă nedeterminată Cu stimă.
Nu.Parintele asigurat nu poate oferi calitatea de coasigurat copilului.
.Daca fiul era student,sau urma o alta forma de scolarizare,era asigurat fara plata asigurarii,pana la 26 de ani.In situatia descrisa insa fiul ,chiar daca nu obtine venit in prezent,trebuie sa se asigure ,incheind un contract de asigurare cu casa de sanatate.