avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate maganyosutas

Activitate maganyosutas

Bună seara

Aş dori să deschid un " Service mobil de diagnoză rapidă şi mici reparaţii electro- vacuumatice "
Mă interesează
1)care este forma juridică cea mai bună pentru a demara afacerea aceasta.AF sau srl avînd în vedere că vrea să implic atît familia cît şi să efectuez angajări dacă va fi cazul.
2) În ce legi şi norme metodologice pot să primesc informaţii despre ce acte şi autorizaţii am nevoie de a putea demara afacerea.
Idea este că în loc de un service auto vreau să aleg mobilitatea de a deplasa la vehicule rămase în drum pt. a efectua diagnoza rapidă, şi în caz de posibilităţi de a efectua reparaţiile, nemaifiind nevoie de tractări şi de umblat dela service la service pt. a rezolva problemele.
Sint salariat la un atelier de reparatii auto. Am cunostinte care ar dori sa le repar masina la ei acasa sau la mine acasa si nu la atelier. Ca sa pot face acest lucru in cadru legal ce forma de functionare propuneti? PFA sau ar fi alta forma juridica?
Acesta intreb fiindca multi ar vrea sa si deconteze contravaloarea lucrarii. IAr pentru asta nu stiu daca e de ajuns un bon de casa sau trebuie emis factura fisxcala.

Ar fi Lucrari electrice auto la domiciliul clientului.

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Gard electric
Ati putea preciza daca e posibil care este legea care reglementeaza acestea?

Va multumesc.Sa aveti o zi buna.
Discuție Gard electric
Buna ziua tuturor

As vrea sa imprejmuiesc o cultura de porumb cu gard electric care lucreaza cu
10 -15 kV, pentru a proteja de animale salbatice ( capriori, mistreti si ursi.
Ma intereseaza daca exista cadru legal care imi permite sau ma restrictioneaza
la executarea acestiu imprejmuiri. Gardul este unul identic ca si cel folosit in cazul
impejmuirii turmelor de vaci.

Va multumesc anticipat.
Ce se poate intimpla daca nu dau acordul pentru recuperare de organe sau tesuturi dupa moarte?
Acest fapt va influenta cu ceva asigurarea de sanatate?
Va multumesc pentru raspuns.
M-ar interesa daca exista vreo lege care precizeaza ca trebuie predat la locul de munca diploma primita la traninguri de specializare sau diplomele de merit primite la concursuri de meserii.

Cu stima Nagy Aladar