Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Forma juridica reparatii auto
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Forma juridica reparatii auto

Sint salariat la un atelier de reparatii auto. Am cunostinte care ar dori sa le repar masina la ei acasa sau la mine acasa si nu la atelier. Ca sa pot face acest lucru in cadru legal ce forma de functionare propuneti? PFA sau ar fi alta forma juridica?
Acesta intreb fiindca multi ar vrea sa si deconteze contravaloarea lucrarii. IAr pentru asta nu stiu daca e de ajuns un bon de casa sau trebuie emis factura fisxcala.

Ar fi Lucrari electrice auto la domiciliul clientului.

Va multumesc anticipat.
Bună ziua. Nu forma juridică este problema, iar în legătură cu aceasta o alegere potrivită ar fi PFA-ul, contabilitate simpla, costuri reduse etc. Din punct de vedere fiscal, toate emit bon fiscal și factură după caz.
Dar, cadrul legal prevede obținerea autorizației emis de RAR, în cazul prestării serviciilor de reparatii pentru vehicule rutiere care implica inlocuirea si/sau reconditionarea de componente la ansamblurile si sistemele constructive si functionale care pot afecta siguranta circulatiei si poluarea mediului ambiant si serviciile de reglare a acestor sisteme.
Decontul cheltuielii cu manopera operează pentru client atâta timp cât se emite bon fiscal. Riscul privește să spunem între altele, lipsa autorizației RAR.