avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Activitate adrianantn

Activitate adrianantn

Buna seara,

Lucrez de 8 ani in cadrul unei companii, iar de cateva zile am aflat ca din luna august nu ar mai fi fost platite asigurarile de catre angajator.
Va rog sa-mi spuneti care ar fi repercursiunile asupra mea in acest caz si ce pot face ca sa am asigurarile platite la zi? :(
In septembrie firma s-a divizat si cativa angajati am trecut pe cealalta firma (demisie in partea cealalta si contract nou la actuala firma).
Cum aflu daca la vechea firma au fost platite toate asigurarile pana in ziua demisiei?
Răspuns la discuția Reducerea programului de lucur
Mail-ul de informare cu privire la acesta decizie suna ceva de genul: "Situatia companiei este asa cum o stiti. Ca urmare, pentru a mai putea sustine costurile salariale, s-a decis reducerea orelor de lucru de la 8 ore la 6 ore pe zi. Proportional se vor reduce si salariile de incadrare."
Au voie sa faca asa ceva desi eu nu sunt de acord?
Buna ziua,

Lucrez in cadrul unei companii care merge tot mai jos.
Ieri am primit un mail prim care eram anuntati ca data fiind situatia companiei, conducerea s-a vazut nevoita sa reduca programul de lucru de la 8 ore la 6 ore si implicit si reducerea salariala si ca urmeaza sa primim si deciziile legate de acest subiect.
Ceea ce vreau sa va intreb este daca este legal sa ni se reduca programul si salariul daca noi nu suntem de accord.
Astept un raspuns urgent!


Multumesc
Buna seara,

Vreau sa refinantez un credit pe care-l am la banca X si sa acopar niste overdrafturi de la banca Y.
Am fost la banca X...mi-a facut o simulare...totul ok.
Am mers si la banca Y sa cer o simulare sa vad unde este mai convenabil.
Aici mi s-a spus ca in momentul in care se va intocmi dosarul de refinantere au nevoie si de contractul de credit de la banca X ca sa vada ei ce scrie exact acolo.
intrebarea mea este daca este legal ce-mi cer ei.
Daca nu vreau sa le duc contractul pot refuza sa fac refubabtarea la ei?
Buna seara,

Socrii mei vor sa facem contract de vanzare cumparare pe casa si terenul in care locuim impreuna.
Sotul meu mai are un frate care are casa separat (data tot de socrii prin contract de vanzare cumparare).
Intrebarea mea este daca in momentul in care facem actele la notar trebuie neaparat pus pretul real al casei.
Se poate pune si un pret mai mic? Cat de mic?
Costul actelor difera de la un birou notarial la altul sau sunt aceleasi?
Multumesc frumos pentru informatii.
Buna seara,

Pe 11.09.2012 am nascut. In acest moment sunt in concediu crestere copil.
Perioada pentru care am optat a fost de doi ani, dar as dori sa ma intorc mai devreme.
Cum trebuie procedat in acest sens?
Mai este nevoie sa stea si sotul acasa 1 luna daca vreau sa ma intorc inainte de a se implini cei 2 ani?
In principiu as vrea sa ma intorc de la 1 aprilie, dar as dori sa stiu in cazul in care nu ma intorc de la 1 ale lunii si ma intorc dupa 10-15 de ex, cum se va calcula indemnizatia in luna aceea? O pierd sau se imparte la nr de zile ale lunii si se inmulteste cu nr de zile in care am mai stat acasa?
Beneficiez de stimulent de insertie daca am optat pt doi ani, dar ma intorc mai devreme? Ce valoare are acesta?
De ce acte am nevoie si unde trebuie sa ma prezint pentru reinceperea serviciului?
Astept raspunsul dvs punctual, daca se poate.
Răspuns la discuția Certificat de actionar
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
O seara placuta!
Răspuns la discuția Certificat de actionar
Sa inteleg ca aceste dividente se dau in fiecare an?
Iar soacra mea daca nu a mai luat banii pe ele i-a pierdut, iar acum nu poate solicita decat banii pe ultimii 3 ani?
Firma exista, dar cum stiu sigur ca a avut profit si a acordat dividente?
Poate sa aibe profit si sa nu mai acorde dividente sau sunt obligati sa le dea din moment ce au profit?
Buna ziua,

Zilele aceste soacra mea a gasit printre actele ei un certificat de actionar de cand lucra (din 2008 este la pensie pe caz de boala).
Pe acel certificat sunt mentionate urmatoarele:

CERTIFICAT DE ACTIONAR
pentru persoane fizice

Nr.290 din 18.06.97
Se atesta calitatea de ACTIONAR pentru ..., nascuta la data de ...., in localitatea ....
domiciliu...., care este inscris in registrul actionarilor la pozitia nr. 229, fiind detinatorul unui numar de 21 actiuni, cu numerele de ordine de la 2787 la 2807, cu o valoare de 40.697 lei fiecare


Mentinez ca societatea care a emis acest certificat este Societatea Comerciala Confectii SAMRIC S.A. Bucuresti

Va rog sa-mi spuneti daca aceste certificat mai este valabil si cum poate intra in posesia banilor.

Multumesc anticipat