avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Certificat de actionar
Discuție deschisă în Bursa de valori

Certificat de actionar

Buna ziua,

Zilele aceste soacra mea a gasit printre actele ei un certificat de actionar de cand lucra (din 2008 este la pensie pe caz de boala).
Pe acel certificat sunt mentionate urmatoarele:

CERTIFICAT DE ACTIONAR
pentru persoane fizice

Nr.290 din 18.06.97
Se atesta calitatea de ACTIONAR pentru ..., nascuta la data de ...., in localitatea ....
domiciliu...., care este inscris in registrul actionarilor la pozitia nr. 229, fiind detinatorul unui numar de 21 actiuni, cu numerele de ordine de la 2787 la 2807, cu o valoare de 40.697 lei fiecare


Mentinez ca societatea care a emis acest certificat este Societatea Comerciala Confectii SAMRIC S.A. Bucuresti

Va rog sa-mi spuneti daca aceste certificat mai este valabil si cum poate intra in posesia banilor.

Multumesc anticipat

Cel mai recent răspuns: adrianantn , utilizator 22:49, 30 Ianuarie 2014
Cel mai simplu e sa luati legatura cu respectiva firma, daca mai exista si sa vedeti care e situatia, daca a avut profit si a acordat dividende.
Acum puteti ridica banii pe ultimii trei ani, daca e cazul, iar pe restul i-ati pierdut.
Sa inteleg ca aceste dividente se dau in fiecare an?
Iar soacra mea daca nu a mai luat banii pe ele i-a pierdut, iar acum nu poate solicita decat banii pe ultimii 3 ani?
Firma exista, dar cum stiu sigur ca a avut profit si a acordat dividente?
Poate sa aibe profit si sa nu mai acorde dividente sau sunt obligati sa le dea din moment ce au profit?
Se dau in fiecare an doar daca firma are profit si in cadrul adunarii generale se hotaraste repartizarea de dividende. Lucru care nu e obligatoriu.
Trebuie sa luati legatura (titularul certificatului de actionar) cu firma, personal la sediu sau prin telefon.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
O seara placuta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificate de actionar nicu1560 nicu1560 Detin impreuna cu sotia doua certificate de actionar avind in total un numar de 80 actiuni la o societate comerciala (un hotel) As ... (vezi toată discuția)
Recuperare dividende cuvenite C P C P Buna seara, Sunt titularul unui cupon de actiuni datat martie 1997, la o societate de actiuni din Bucuresti. Nu am primit niciodata dividende. De curand, de ... (vezi toată discuția)
Certificat de actionar obtinut in 1996, ce pot face cu el? lumyclau lumyclau Buna ziua. As vrea sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema- Certificatul de actionar obtinut in 1996 ce se mai poate face cu el? Eu am un Certificat la ... (vezi toată discuția)