avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate rev3enge

Activitate rev3enge

Buna ziua,

Am nevoie de un raspuns avizat (din partea unui avocat daca este posibil) privind urmatoarea speta: in data 2019 am semnat un contract de avans cu un restaurant pt organizarea unei nunti in oct 2020, in valoare de 4000 lei.Acum avand in vedere obligativitatea din partea restaurantului la un nr minim de pers si in contextul pandemiei globale ne gandim sa anulam contractul cu ei. In contract este specificat astfel la Obligatiile partilor: "modificarea datei putand fi facuta decat cu acordul sau la solicitarea clientului....;
Clientul are obligatia sa mentina ferma rezervarea!Anularea acesteia fiind posibila cu cel putin 90 zile inainte de data stabilita a prestatiei, caz in care Hotelul....poate solicita despagubiri in valoare de maxim 50% din valoarea prezentului contract."
Mentionez ca am discutat cu ei si nu au o alta data disponibila in 2021 pe care mi-o doresc..ca atare as dori sa ne recuperam macar o parte din avans...nu inteleg daca prin "despagubiri de maxim 50% din valoarea prezentului contract" se refera la cei 4000 lei achitati sau se refera la cheltuielile de 100 pers...(contractul fiind semnat pt 100 pers-nr min ca asa vor ei).In acest moment suntem cu 120 zile inaintea evenimentului...si nu dorim sa mai asteptam modificarile de la Guvern..nu vad solutii de iesit din aceasta criza ...
Daca se ajunge in instanta am sanse sa recuperez ceva prejudicii? Exista vreun cadrul legal prin care sa ne putem recupera banii la aceasta data avand in vedere ca ei astazi sunt cu afacerile inchise?(nu pot organiza evenimente). Sanse sa recuperam macar 50% din avansul dat sunt?
Va multumesc anticipat!
O zi buna!
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea speta...daca eu sunt plecat din orasul unde am domiciliu la o alta locuinta de-ale familiei , domiciliul in CI este in alta parte...acum cu aceasta carantina totala nu am voie sa mai ma deplasez deloc? daca voi fi legitimat de organele statului ma va trimite in carantina la domiciliul din CI?ce se va intampla mai exact?cum trebuie sa procedez cu acea declaratie pe propria raspundere?
La parintii mei, daca au nevoie de ajutor ma pot deplasa?(au peste 65 ani) si vor avea de provizii 1 data pe sapt ma gandesc...sunt la o distanta de 50 km de copii...

Multumesc anticipat si imi doresc raspunsuri punctuale!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare...in cazul acestei situatii de urgenta in care ne aflam in prezent daca angajatorul este notificat cu o cerere demisie cu acordul partilor se poate inceta CIM? Deci nu concediere...angajatul doreste sa plece din motive personale...va trebui sa stea in preaviz neaparat? In cazul perioadei de proba se pot desface CIM cf art 33, lit.c? (angajatorul nu are suspendata activitatea, se desfasoara normal)
Multumesc anticipat!O seara buna!
Buna ziua,

Am solicitat angajatorului concediu pt copil incepand cu data de 17.03.2020....acesta imi spune ca nu pot beneficia de concediu pe baza acestei legi deoarece nu este publicat decretul in MO deocamdata si sa-mi iau concediu de odihna sau medical....nu stiu ce sa fac..mentionez ca lucrez in domeniul vanzari si nu am cu cine lasa copilul prescolar, iar legea vad ca este publicata din 14 martie in MO.
Cui ma pot adresa daca are loc din partea angajatorului o nedreptate la adresa mea?
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs prompt!
Răspuns la discuția accident de munca -raspundere SSM
Utilajul venise la reparatie..era urcat in utilaj pt manevrarea lui spre descarcare si reparatie...dar a facut o manevra gresita (a accelerat prea mult) si a inceput sa se rastoarne utilajul...intrand in panica...rezultand nefericitul accident.
In cat timp se poate obtine un raspuns privind incheierea cercetarii de catre ITM si procuror? Procurorul ce rol are in acest context?Care sunt pedepesele si cui se pot acorda in acest caz?
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Am rugamintea sa ne ajutati cu urmatoarea speta...angajat al societatii cu fise SSm , PSI la zi, cu autorizatii, cursuri ok..exercita atributiile zilnice...firma are control de rutina, se iau declaratii la colegi...el vede acest lucru ..se emotioneaza..nu se mai concentreaza la ce are de facut...greseste si se arunca din utilaj pt salvarea lui dar are loc accident de munca soldat cu deces. Cine va fi tras la raspundere pt cele intamplate? Cui se vor lua declaratiile? Dintre expertii RSVTI sau RSL cine isi poate atrage vina?In sarcina carui expert cade coordonarea si manevrarea utilajului de catre un stivuitorist?Responsabilul SSM ce declaratii ar trebui sa dea...referitor la ce anume?Inspectorii ITM care erau de fata la accidentul de munca vor da declaratii in dosar?Cercetarea de cine se va face ITM sau angajator?Care sunt pedepsele ce se pot da RSVTI...RSL...si responsabil SSM?Va multumesc anticipat si astept cu mare interes raspunsul dvs.
Răspuns la discuția Mostenire-vanzare casa bunici
Buna seara,

Am rugamintea sa imi spuneti daca in conditiile de mai sus, copiii mostenitori pot obtine 1/3 din avere...sau este nevoie si de succesiunea dupa sotia supraviețuitoare care are 1/2 din avere conform certificat mostenitor....(Au avut casa construită impreuna in timpul casatoriei). Unul din ei insista sa fie despagubit cu 1/3 nicidecum cu 1/8 cum reiese acum din acte..mama avand 1/2+1/8 dupa tatal copiilor ei...
Exista vreo clauza speciala care se poate adauga in contractul de vanzare cumparare pt copii in ceea ce priveste grija fata de mama ..asta in cazul se face succesiune dupa aceasta in viata si primesc 1/3 din banii cuveniti?
Va mulțumesc anticipat pt lamuriri!O seara frumoasa!
Răspuns la discuția Mostenire-vanzare casa bunici
Buna seara

O intrebare as avea:care este ultima succesiune de care spuneti? Practic exista succesiunea dupa defunct..proprietarul initial si succesiunea dupa fiul decedat...deci cele 2 succesiuni sunt facute in urma lor exista un certificatele mostenitorilor.
Va multumesc anticipat!O seara buna!

george-neagu a scris:

Nu se pot exclude in vreun fel. Si trebuie facuta si ultima succesiune.

Buna ziua,

Am rugamintea sa ma ajutati cu raspunsul la cateva intrebari privind vanzarea unei case la tara de 773 mp (teren+construcție) unde exista moștenitorii urmatori: sotie supravietuitor si 3 fii...conform certificat mostenitor sotia are 1/4 din drept...egal cu copiii...si 1/2 din drept de indiviziune? Pe certificat mostenitor la.pct 2 la bunuri imobile este specificat acest lucru...iar la mostenitori apare din nou sotia mostenitor cu 1/4..
Mai trebuie sa mentionez ca unul din copii a murit..si au ramas mostenitori sotia si fata...sotia cu 1/4 iar fata cu 3/4(in urma succesiunii dupa el.,practic el avea 1/4 cu ceilalti 2 frati ...acum sotia proprietarului (bunica)doreste sa vanda dar intrebarea mea este poate face acest lucru daca nora si nepoata ce au 1/4 din avere dupa urma fiului decedat al titluarului nu doresc sa semneze vanzarea? Se pot exclude in vreun fel din acel loc???Ele imediat dupa deces nu au mai locuit la adresa, si nici utilitati sau altceva nu au pe numele lor acolo...am rugamintea sa imi explicați cu o formulă de calcul, daca este posibil, cum se impart cei 773 mp intre moștenitori.
Va multumesc anticipat si astept cu mare interes raspunsul dvs.
O zi buna!
Buna ziua, am rugamintea sa ma ajutati cu urmatoarea informatie, am o societate cu asociat unic si as dori sa retrag dividendele de pe urma anului 2018, am inteles ca este nevoie sa se completeze declaratia 205 pentru acestea...nu este inca disponibil formularul? Exista vreun termen apropiat cand as putea retrage dividendele din firma?Multumesc anticipat!