Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... accident de munca -raspundere SSM
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

accident de munca -raspundere SSM

Buna ziua.
Am rugamintea sa ne ajutati cu urmatoarea speta...angajat al societatii cu fise SSm , PSI la zi, cu autorizatii, cursuri ok..exercita atributiile zilnice...firma are control de rutina, se iau declaratii la colegi...el vede acest lucru ..se emotioneaza..nu se mai concentreaza la ce are de facut...greseste si se arunca din utilaj pt salvarea lui dar are loc accident de munca soldat cu deces. Cine va fi tras la raspundere pt cele intamplate? Cui se vor lua declaratiile? Dintre expertii RSVTI sau RSL cine isi poate atrage vina?In sarcina carui expert cade coordonarea si manevrarea utilajului de catre un stivuitorist?Responsabilul SSM ce declaratii ar trebui sa dea...referitor la ce anume?Inspectorii ITM care erau de fata la accidentul de munca vor da declaratii in dosar?Cercetarea de cine se va face ITM sau angajator?Care sunt pedepsele ce se pot da RSVTI...RSL...si responsabil SSM?Va multumesc anticipat si astept cu mare interes raspunsul dvs.
Buna ziua,
Mai exact, ce facea in acel moment, manevra stivuitorul?
De ce sa arunca din utilaj...?
Cercetarea o va face ITM si un procuror
Declaratii vor da toate persoanele ce au legatura cu acest accident ( responsabilul SSM, inspectorii ITM, colegii de munca...), toate persoanele carora le solicita cei ce cerceteaza accidentul asta.
Pe langa declaratii se vor verifica si actele SSM ( fise, instructiuni, avize, control medical...).
Utilajul venise la reparatie..era urcat in utilaj pt manevrarea lui spre descarcare si reparatie...dar a facut o manevra gresita (a accelerat prea mult) si a inceput sa se rastoarne utilajul...intrand in panica...rezultand nefericitul accident.
In cat timp se poate obtine un raspuns privind incheierea cercetarii de catre ITM si procuror? Procurorul ce rol are in acest context?Care sunt pedepesele si cui se pot acorda in acest caz?
Multumesc anticipat!
Nu am de unde sa stiu cat dureaza cercetarea, cine va fi gasit vinovat si ce pedepse se vor impune. Si nu cred ca va poate spune cineva asta.
Asta stabileste comisia de cercetare si instanta,
La cercetare participa si un procuror pentru ca in urma cercetarii se poate stabili ca, cauzele ce au dus la deces pot fi de natura penala.

Art. 349

Neluarea măsurilor legale de securitate şi sănătate în muncă

(1) Neluarea vreuneia dintre măsurile legale de securitate şi sănătate în muncă de către persoana care avea îndatorirea de a lua aceste măsuri, dacă se creează un pericol iminent de producere a unui accident de muncă sau de îmbolnăvire profesională, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

(2) Fapta prevăzută în alin. (1) săvârşită din culpă se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

Detalii: [ link extern ]
Ionut.ion, utilizator
Nu puteti primi raspunsuri la intrebarile puse, cercetarea evenimentului produs fiind in sarcina ITM/ Inspectia muncii si parchet.
Cel mai probabil, parchetul va dispune prin ordonanta procurorului de caz si efectuarea unei expertize tehnice judiciare in specializarea protectia muncii si chiar o expertiza tehnica judiciara in specializarea echipamente tehnice.
Verificarea documentelor cerute de legislatia ISCIR, ssm, codul muncii, etc., existente la firma pot atarna greu in stabilirea responsabilitatilor de catre organele care ancheteaza evenimentul produs.
Toate documentele de cercetare plus expertizele vor fi puse la dispozitia instantei de judecata care va stabili vinovatiile vis a vis de codul penal, dar si cuantumul eventualelor despagubiri civile care se vor da urmasilor victimei de catre cei gasiti vinovati.
Sunt aplicabile prevederile CpP art.349 si art.350 pentru neluarea, respectiv nerespectarea masurilor privind ssm.
Ipotetic daca as face o astfel de cercetare primul lucru pe care l-as verifica ar fi existenta instructiunilor pentru descarcarea echipamentelor aduse la reparat si daca acestea ar exista as verifica daca s-au respectat prevederile privind organizarea descarcarii. Apoi v-as intreba de ce lucratorul a manevrat un echipament defect (adus la reparatie), Ce siguranta avea cel ce a dispus descarcarea echipamentului ca acesta v-a raspunde corect la comenzi in conditiile in care utilajul era adus pentru reparatii. Probabil se va cere o expertiza tehnica asupra starii stivuitorului. Interesant de vazut ar fi si daca stivuitorul respectiv era dotat, la data producerii evenimentului, cu sistem HRS de retinere a soferului si centura de siguranta functionala si in termen, precum si de ce acest lucrator asa de bine instruit nu le-a folosit daca acestea existau. Sunt probabil multe lucruri de lamurit de catre cei ce vor efectua cercetarea dar in principal faptul ca lucratorul a fost pus sa manevreze un echipament al carei stari tehnice nu era cunoscuta nu mi se pare in ordine si nu vad cum acest lucru poate fi acoperit de instrure si instructiuni.