avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate mikiii

Activitate mikiii

Va multumesc enorrm pt raspuns si in acelasi tp pt ajutor. O zi frumoasa!
Multumesc foarte mult pt raspuns. Insa, totusi, am ramas cu o nelamurire. Eu as dori sa imi platesc din mana, nu ma reintorc la vechiul loc, doar ca am posibilitatea sa figurez ca angajata pe firma unui prieten. Daca ma preia, cu acte in regula, dar eu ii platesc toate darile ce ar trebui achitate catre stat, nu as beneficia de stimulent? Si care este cotizatia la salariul minim si, ma repet, daca am si alte portite prin care as putea cotiza mai putin dar sa pot beneficia in continuare de stimulent si, in viitorul foarte apropiat, sa nu ma afecteze la o noua indemnizatie in cazul in care as dori sa raman din nou insarcinata. Sper ca m-am facut inteleasa acum. Multumesc f mult.
Buna ziua,
Momentan sunt in concediu de crestere copilde 1 an si 8 luni. Am unele nelamuriri in legatura cu stimulentul de insertie si reintoarcerea la munca:
1. Cu cate zile trebuie sa reincep munca pt a benefia de stimlent? 60 sau 90 de zile?
2. Eu nu doresc sa nu ma mai intorc la vechiul loc de munca. Cum ar trebui procedat?
3. Dca doresc sa platesc din mana contributiile la stat, care ar fi cotizatia pe luna la minimul pe economie? Si daca as putea contribui prin activitati independente/agricole sau oricare alta varianta care mi-a putea permite sa cotizez mai putin dar care sa imi ofere posibilitatea sa beneficiez si de stimulent pana la varsta de 3 ani a copilului.
Multumesc anticipat pt eventualele raspunsri. O zi frumoasa!
Buna ziua, am mare nevoie din nou de ajutorul dvs. Unchiul meu a imprumutat o suma de bani, a achitat doar o parte din suma, aprox un sfert. Imrumutul a fost facut in baza unei masini, a girat cu ea, masina care in momentul de fata nu o mai detine. A primit o comunicare de la birou executor judecatoresc in care se comunica debitul neachitat dar valoarea dobanzilor nu. El nu stie pana la aceasta data valoarea totala pe care o are de achitat. Pe comunicare scrie decat suma imprumutata neachitata in valoare de... plus dobanzile, dar la dobanzi nu scrie nicio valoare. Cum poate afla acest lucru? Nu trebuiau trecute si dobanzile pe comunicare?
2. S-a trecut la executarea silita pe baza titlului executoriu reprezentat de contract de credit. Intrebarea este: titlul executoriu nu trebuie emis de un tribunal? Poate tine loc contractul unui titlu executoriu?
Comunicarea invoca art 454 Cod procedura Civila si il someaza prin blocarea asupra veniturilor salariale pe care le primeste lunar.
Va rog foarte mult daca ma puteti ajuta. Multumesc!
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Va multumesc foarte mult pentru ajutor. Maine am sa vb cu fostul meu sef pentru a clarifica lucrurile. Sper sa nu fie nevoie sa se ajunga mai departe. Mii de multumiri inca o data !
Răspuns la discuția Concediu de odihna
freeelis a scris:

A incetat sau nu c.i.m.?


Da, a incetat, urmeaza sa primesc decizia de incetare acasa, Ca sa explic mai pe scurt...eu lucram la o ag de pariuri sportive, am sunat-o din liberul meu pe colega mea sa puna un bilet pt tatal meu (am incalcat regul pt ca nu avem voie), a vazut-o pe camere, a trimis pe cineva de la sediu in agentie si ea a recunoscut ce s-a intamplat. Am fost chemate sa dam nota explicativa si ni s-a spus ca urmeaza sa primim decizia prin posta (daca este incheiat contractul prin demisie sau daca urmeaza cercetare disciplinara). Nu am semnat demisie, niciun alt act in afara de nota expl pe care am dat-o si o suspendare de contract.
Buna ziua, as dori si eu un raspuns.... pe data de 21 iulie mi-a fost suspendat contractul de munca. Seful meu mi-a zis ca va trebui sa astept decizia pt incheierea contractului care nu a sosit nici acum. Problema este ca pe data de 08 am primit salariul pe card pe cele 21 zile lucrate insa eu pe acest an nu am luat nici o zi de CO. Nu trebuia sa imi primesc banii pt zilele de CO ramase (aprox 10 zile )? Va rog anticipat daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Mii de multumiri!
Bun ziua, am si eu mai multe nelamuriri. Momentan nu detin contract de munca, urmeaza sa il inchei in luna septembrie. Insa sunt nelamurita...pot avea 2 contracte de munca in acelasi timp? Eu urmeaza sa ma angajez la unchiul meu insa el detine o firma care pe perioada iunie-septembrie este intrerupta. Eu nu vreau sa am intrerupere pe cartea de munca intrucat doresc sa am un copil si am nevoie de indemnizatie. Pot in paralel cu el sa imi fac contract in alta parte de 4 ore spre exp? Si daca da, cam care ar fi impozitul pe care ar trebui sa il platesc? VA rog enorm de mult daca puteti sa ma ajutati cu o lamurire. Va multumesc
Aaaa si sa nu mai spun ca la inceput cand am semnat contractul ne-au spus ca vom avea doua week-enduri libere pe luna, lucru pe care nu l-au respectat iarasi. In 6 luni de zile am avut un week-end liber, in rest....munca, liber aveam in cursul saptamanii. Sunt multe lucruri ce s-au adunat in tp si chiar nu am mai rezistat, am vrut sa plec. Am gasit in alta parte si nu ma mai pot duce in preaviz. Si din cate am inteles, nu sh daca cine mi-a spus are dreptate, se pare ca in cazul meu ( cu nerespect preavizului) , ei imi vor trece 6 luni de absente sau suspendarea contractului 6 luni , iar dupa acest termen expira acele abs sau suspendare, este posibil ?? Cu cine am vb ( pers care lucreaza in domeniu ) , mi-a spus ca este imposibil acest lucru, ca o sa figurez decat cu niste abs nemotivate pe contract, asa cum ati spus si dvs mai sus dar nicidecum sa imi suspende 6 luni de zile contractul . Este posibil acest lucru?
Da stiu asta, aveti dreptate dar eu unde am lucrat nu am avut carte de munca, am avut contract ( ni s-a spus ca nu se mai fac carti de munca ) , in fine. Eu nu am vrut sa plec certandu-ma cu ei, am vrut decat sa imi incheie contractul cu litera b, ei nu au vrut si au inceput sa urle, sa ma ameninte, lucru care nu mi se pare normal. Ce m-a determinat sa plec din firma a fost faptul ca ei in ultima perioada au inceput sa se poarte oribil cu noi, sa ne dea niste avertismente scrise pt lucruri irezonabile ptr a ne putea da afara, se ne caute ei noua nod in papura. Ptr 9 milioane lucram 8 ore in stres, eram obligata in mare parte sa mai raman si ore suplimentare si d.p.d.v al programului nu era bine deloc, nu aveam timp de odihna ptr ca nu aveam o tura fixa, un program fix. Azi puteam intra de la 15 pana la 23 iar maine sa intru la 7 dimineata si sa nu mai vb de sarbatori. In 2 ani sg sarbatoare cand am stat acasa a fost craciunul, in resat am lucrat de revelion , se paste, etc .