avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate ramona_moraru

Activitate ramona_moraru

Buna ziua,
Am nevoie de Decizia de indrumare nr. 14 din 23 mai 1963 a fostului Tribunal suprem.
daca cineva ma poate ajuta in acest sens ii multumesc anticipat .
Buna ziua. Asi dori sa stiu daca amplasamentul unui drum agricol trebuie respectat in conditiile in care acest drum este evidentiat in hartile cadastrale.
Situatia de fapt sta in felul urmator:
Acest drum desparte doua loturi de teren care au apartinut aceluiasi proprietar care a si respectat amplasamentu acestui drum . Ulterior cele doua terenuri au intrat in proprietatea altei persoane care doreste sa schimbe amplasamentul acestui drum, respectiv sa lase drum la marginea unuia dintre cele doua terenuri. Intrebarea mea este daca este legala o asemenea solutie avand in vedere faptul ca drumul agricol este evidentiat in hartile cadastrale deci nu este o simpla servitute de trecere . Care ar fi calea prin care noul proprietar sa fie obligat sa respecte vechiul amplasament al drumului care este mult mai usor de folosit decat varianta propusa de el. Va multumesc.
Buna ziua,
as dori sa stiu daca pensia se majoreaza in situatia in care procentul de incadrare in grupa a II a de munca se majoreaza de la 70% la 100 % si care este temeiul juridic.
va multumesc
Buna ziuna,
pentru dovedirea pretentiilor dintr-o actiune inregistrata deja la Tribunal, respectiv dovedirea incadrarii in grupa a II a de munca in procent de 100 % din timpul efectiv lucrat am nevoie de Scrisorile MMPS nr.5527/22.05.1991 si nr.12427/27.04.1993. In cazul in care ma poate ajuta cineva in acest sens multumesc anticipat.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca este posibil sa particip la examenul de promovare in functia publica in timpul concediului de maternitate (post natal) avand in vedere prevederile art. 94 alin. 1 lit. j) din Legea nr. 188/1999, potivit carora in aceasta perioada raportul de serviciu este suspendat coroborat cu art. 96 alin. 3, teza finala, din aceeasi lege, potrivit carora raportul de serviciu nu poate fi modificat pe perioada suspendarii, decat din initiativa functionarului public.
Mentionez ca urmare a participarii la examenul de promovare ar urma sa fiu incadrata din functia publica de executie consilier principal in cea de consilier superior, modificare a raportului de serviciu cu care sunt de acord. In opinia mea depunerea dosarului de participare nu da loc de interpretari in ceea ce priveste initiativa functionarului public.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Concediu pentru risc maternal .
Multumesc foarte mult. Raspunsul dvs este lamuritor.
Buna ziua ,
as dori sa stiu daca concediul pentru risc maternal se poate prelungii si dupa 30 de saptamani de sarcina cand ar putea fi acordat concediu prenatal ?
va multumesc
Buna ziua,
va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema juridica. Sunt insarcinata si am calitatea de functionar public. Va rog sa imi spuneti daca in opinia dvs. este posibil sa particip la examenul de promovare in grad profesional in timpul concediului de maternitate (cele 126 de zile care se pot lua prenatal si postnatal cu conditia sa fie respectate cele 45 de zile minim obligatorii dupa nastere.
Mentinez ca este vorba despre concediul de maternitate ( cand raportul de serviciu nu se suspenda) si nu despre concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani , situatie in care raportul de serviciu se suspenda.
Buna seara,
va rog sa imi spuneti care sunt conditiile pentru promovarea functionarilor publici precum si daca este posibila promovarea in cazul in care raportul de serviciu a fost suspendat penrtru cresterea copilului.
Am inteles ca s-ar fi modificat legea 188 in acest sens.
va multumesc.
Răspuns la discuția Certificat de mostenitor anulat
Nu inteleg la ce va referiti. Cum se poate interpreta acest text de lege in sensul respingerii unei astfel de actiuni