avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate szabo doinita doina

Activitate szabo doinita doina

Discuție legea 221/2009
as dori va rog sa-mi spuneti dupa tribunal - fond , curtea de apel -apel , daca se face recurs intr-o decizie legea 221/2009 unde merge dosarul la ce instanta ? se merge la inalta curte de casatie si justitie ? pe decizia curtii de apel scrie cu recurs in 15 zile ? unde merge dosarul ? daca ultima zi din cele 15 cade simbata se prelungeste termenul pina luni ?
as dori sa promovez prin posta cu data postei 28 martie 2011 o cerere de revizuire fond funciar la o decizie definitiva pronuntata pe 25 februarie. atunci pe 28 martie sint 31 zile calendaristice iar termenul este de 30 zile dar cum se socoteste termenul fara simbete si duminici. practic de pe 25 februarie cind se implinesc 30 zile ? se poate plati taxa de revizuire la primul termen de judecare a recvursului ?
Discuție PLINGEREA CEDO
Intr-un proces fond funciar s-a pronuntat sentinta judecatoriei si decizia tribunalului . atunci nu mai este cale de atac decit recursul in anulare si revizuirea la decizia civila. pot promova cererea cedo direct fara a mai face cele 2 cai de atac extrasordinare.? la cererea cedo trebiue doar hotaririle motivarea incalcarii drepturilor omului in limba de circulatie si atit ? daca promovez revizuirea la tribunal pot face si cerere cedo sau nu mai am dreptul ?
prin sentinta judecatoriei sa admis plingerea impotriva hotaririi comisiei ff si mi s-a reconstituit dreptul de proprietatate pt 13 ha pasune. prin decizia tribunalului sa admis recursul si sa modificat in tot sentinta prin respingerea plingerii ramasa definitiva .in fapt in 1949 bunicului meu i s-au expropriat 63 ha teren din care 50 arabil si 13 pasuni..pina la legea 193/2007 s-a u atribuit 50 ha teren cu titlu dar nu arabil cum lau cerut petentii deoarece nu mai era ci pritr-un proces verbal cu ADS din rezervele statului.adica 6 ha arabil si 44 ha pasuni dar nu pe vechile amplasamente ci din rezervele statului. acum la tribunal s-a invocat faptul ca la legile anterioare legii 193/2007 sau atribuit cu titlu 44 ha pasuni peste cele 13 ha predate in 1949. dar este vorba de categorie de teren pasune si nu de vechile pasuni ale bunicului si sa admis recursul.eu am considerat faptul ca vechile amplasamente 13 ha pasuni nefiind atribuite trebuiau admise de tribunal la reconstituire dar sa motivat de acordarea cu titlu a 44 ha pasune la legile anterioare. comisia centrala a guvernului pt controlul aplicarii legilor ff in teritoriu a raspuns la petritia mea ca obiectul cererii la legea 193/2007 il constituie vechile amplasamente care sint cultivate acum cu pasuni.printr-un act trimis in timpul litigiului dar care nu l0-am depus. mai are rost sa cer revizuirea deciziei tribunalului?pt art 322 pct 1 sau pct 5 ?
prin decizie definitiva A TRIBUNALULUI AVIND CA OBIECT RECONSTITUIRE DREPT DE PROPRIETATE TEREN ARABIL fond funciar sa admis recursul paratei comisia fond funciar pronuntata in data de 22 02 2011 prin care s-a admis recursul cu modificarea in tot a sentintei de la judecatorie. dar codul procedura civila cere ca in cazul revizuirii sa se faca cerere in termen de o luna de la data pronuntarii. am aflat de la arhiva doar numarul deciziei care nu se comunica. si a spus ca hotarirea este la redactat la judecatori.si sar putea sa DUREZE PESTE 30 ZILE. ATUNCI NU CUNOSC CONTINUTUL DECIZIEI CI DOAR DATELE DE MAI SUS. POT CERE REVIZUIREA DECIZIEI DACA NU CUNOSC DECIT NUMARUL SI FAPTUL CA S-A ADMIS RECURSUL SI SA MODIFICAT IN TOT SENTINTA JUDECATORIEI ? NECUNOSCIND MOTIVAREA DECIZIEI TRIBUNALULUI CARE POATE DURA PESTE 30 ZILE DACA NU CER REVIZUIREA IN TERMEN DE O LUNA PIERD DREPTUL DE A CERE ,IAR DACA FAC IN 30 ZILE DE LA PRONUNTARE NU CUNOSC MOTIVELE DECIZIEI , ADICA MOTIVAREA . CE DSA FAC ? AM PRIMIT DE LA GUVERNUL ROMANIEI AUTORITATEA NATIONALA PT. RESTITUIREA PROPRIETATILOR O ADRESA RASPUNS LA PETITIA MEA CARE POATE SCHIMBA HOTARIREA TRIBUNALULUI IN SENSUL CA PRECIZEAZA CUM SE APLICA LEGEA 193/2007 IN TERITORIU SI CUM SE INTERPRETEAZA CELE 4 ARTICOLE ALE LEGII 193/2007. vba multumesc.
prin sentinta judecatoriei mi s-a reconstituit dreptul de proprietate pentru 15 ha teren. la tribunal s-a admis recursul comisiei judetene de fond funciar si scrie admitere recurs modifica in tot sentinta . NU MAI ESTE SI CURTE DE APEL LA FOND FUNCIAR. ACUM CE SA FAC SA ASTEPT SA SE REDACTEZE DECIZIA SI SA MERG LA ARHIVA TRIBUNALULUI . POT SA O CER DE LA ARHIVA TRIBUNALULUI ? SAU NUMAI O CITESC SI CU NUMARUL EI IN CONTINUARE CE CAI DE ATAC POT SA FAC? ADICA LA CE INSTANTA SI IN CE TERMEN? VA MULTUMESC.
in dosarul initial deschis de un reclamant am facut cerere de interventie in nume propriu respinsa iar incheierea din octombrie transmisa prin posta acasa .in data de 12 octombrie .apoi pe 15 noiembrie se conexeaza dosarul initial cu alt dosar al aceluiasi reclamant. pe 25 februarie sint citat de a ma prezenta la termen desi in conditiile date mi-a fost respinsa cererea de interventie.in dosarul initial . este o procedura normala? pe 24 ianuarie se produce aceasta ciobnexare. atunci sint citat pe 25 februarie odata ce am fost exclus din dosarul initial? pt ce mai am sanse sa intervin in proces?
Discuție atasare dosar
la un termen proces civil judecatorie am solicitat atasarea unui dosar mai vechi .prin incheiere mi s-a admis atasarea dosarului si am scos de la arhiva un document pe care l-am folosit la dosarul in cauza. apoi ulterior am mai avut un dosar cu alt obiect in alt an unde la tribunal ma judec in alt proces. pot folosi copii dupa actul scos la dosarul atasat initial la acest nou proces.? deci prin atasarea dispusa prin incheiere a unui dosar si efectuarea de copii de la arhiva pot folosi copia si in alte cauze?
am facut o cerere de interventie in nume propriu care a fost respinsa cu apel odata cu fondul la tribunal. mi s-a trimis prin posta incheierea si surprinzator dupa alte 3 termene la tribunal am primit citatie ? este o greserala de citare? intrucit se respinsese cererea ?
O PERSOANA FIZICA VINDE ALTEI PERSOANE FIZICE IMOBILUL CU CLAUZA ADICA SE PERMITE SI VECHIULUI PROPRIETAR SA LOCUIASCA PE TIMP DE 5 ANI IN IMOBIL.ADICA NU UZUFRUCT VIAGER TIMP DE 5 ANI IN SENSUL CA DUPA CINCI ANI IONTRA IN POSESIE DE DREPT NOUL PROPRIETAR ,CI SA LOCUIASCA IMPREUNA AMBII SI VECHIUL SI NOUL PROPRIETAR ,IAR DUPA 5 ANI VECHIUL PROPRIETAR PLEACA DIN IMOBIL. CUM SE SCRIE ACEASTA CLAUZA, ASA INCIT AMBELE PERSOANE SA AIBE DOMICILIU IN ACELASI IMOBIL.?