Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PLINGEREA CEDO
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PLINGEREA CEDO

Intr-un proces fond funciar s-a pronuntat sentinta judecatoriei si decizia tribunalului . atunci nu mai este cale de atac decit recursul in anulare si revizuirea la decizia civila. pot promova cererea cedo direct fara a mai face cele 2 cai de atac extrasordinare.? la cererea cedo trebiue doar hotaririle motivarea incalcarii drepturilor omului in limba de circulatie si atit ? daca promovez revizuirea la tribunal pot face si cerere cedo sau nu mai am dreptul ?
Nu,procedura permite admiterea cererii la CEDO ,numai in situatia epuizarii tuturor instantelor nationale
Ppentru a promova o plangere CEDO trebuie sa va incadrati in termenul de 6 luni de la solutia finala. Nu este obligatoriu sa uzati de caile extraordinare de atac, ci doar de cele ordinare. Plangerea trebuie intocmita pe formular special. Din pacate, desi multi romani cauta dreptatea la Cedo, 90% din plangerile depuse sunt declarate inadmisibile, deci nu ajund sa fie verificate pe fond...