avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate flay

Activitate flay

Buna ziua,
Cum procedam in cazul unui coasigurat care urmeaza din luna august sa ridice dividente. Din ce luna il scoatem de la coasigurat? Din luna august?Sau era nevoie sa nu fie coasigurat pe tot anul 2018?

Multumesc
Discuție Dividente 2018
Buna ziua. In cazul in care in luna urmatoare se doreste distribuirea de dividente in valoare de 20000, care sunt declaratiile care trebuie depuse, termene si ce taxe se vor plati? Doar 5% impozit sau si CASS?
Astept cu nerabdare un raspuns. Multumesc
Buna ziua. Pentru o angajata care are un salariu de 2200 lei net, cat va fi indemnizatia de maternitate si cum se calculeaza?
Multumesc
Buna ziua. In cazul in care Admin unei societati face un contract de comodat cu firma sa pentru masina personala. Ce se poate deduce pe langa combustibil si reparatii, s-ar putea deduce si asigurarea si rovignieta masinii? Multumesc
Buna ziua. Pentru numere de tol, masina adusa din Germania, trebuie rovignieta platita? Pe internet am gasit ca nu, mam trezit cu amenda acasa din Ungaria
Multumesc. Pe ce baza se face calculul de la finante, se tine cont ca 6 luni fostul admin a fost si salariat si eu, noul admin nu sunt si salariat? Adica sa fie 50% plata CASS si 50% neplata CASS. Daca ma intelegeti ce intreb
Buna ziua,

Cum se face calculul pentru plata CASS in urma distribuirii dividentelor in urmatoarea situatie:
-distribuire dividente din anul 2015
-administrator si salariat
-in iulie 2016, firma a fost vanduta.

In prezent eu ca si nou admin, trebuie sa platesc si CASS, intrucat eu nu sunt angajat/salariat, doar admin. Sau se raporteaza la perioada 2015, cand fostul admni era si salariat si eu in ianuarie 2016 nu trebuie sa platesc CASS, doar 5% impozit.

Multumesc
Buna ziua,

Am cumparat o firma. La momentul cumpararii nu avea nimic datorii la CAF. Dupa 6 luni aflu ca este o amenda (care a fost contestata si acum s-a pierdut, amenda doar acum se vede ). In acest caz fostul admin cum raspunde pentru amenda? Amenda este pe firma, asta inseamna ca eu va trebui sa platesc iar fostul admin nu mai are nici o legatura?
Multumesc frumos
Buna ziua,

Daca termenul de depunere al Declaratiei pentru micro este 25.10, plata impozitului pana cand se face? Tot pana in 25?Sau dupa 25?

Va multumesc
Buna ziua,

Care este vechimea in munca pentru un program de 6 ore?

Multumesc