Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Data de depunere si plata impozit micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Data de depunere si plata impozit micro

Buna ziua,

Daca termenul de depunere al Declaratiei pentru micro este 25.10, plata impozitului pana cand se face? Tot pana in 25?Sau dupa 25?

Va multumesc
Buna dimineata.
Termen de plata: 25 ale lunii.
Buna dimineata!
In cazul unei microintreprinderi in trimestrul 3 are 2 angajati cu norma intreaga si unul cu1 ora pe zi. In data de 19 septembrie pleaca un angajatnorma intreaga. Ce procentva palti la impozit micro- 1% sau 2%?
Multumesc! O zi frumoasa1
In Codul fiscal avem:

ART. 51 - Cotele de impozitare

(1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:
a) 1% pentru microîntreprinderile care au peste 2 salariați, inclusiv;
b) 2% pentru microîntreprinderile care au un salariat;
c) 3% pentru microîntreprinderile care nu au salariați.

[...]

(5) În cazul în care, în cursul anului fiscal, numărul de salariați se modifică, cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) se aplică în mod corespunzător, începând cu trimestrul în care s-a efectuat modificarea, potrivit legii. Pentru microîntreprinderile care au un salariat, respectiv 2 salariați și care aplică cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) lit. a) și b), al căror raport de muncă încetează, condiția referitoare la numărul de salariați se consideră îndeplinită dacă în cursul aceluiași trimestru sunt angajați noi salariați.

Va plati 2% pentru ca nu a fost angajat un nou salariat.