avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate i.mircea

Activitate i.mircea

Buna ziua,
Avem un angajat cu contract pe perioada determinata de 3 luni, acum pe 9 iulie ii expira perioada, insa administratorul doreste prelungirea contractului tot cu perioada determinata inca pe 2 luni. Cum se procedeaza: ce documente trebuie sa intocmesc si cum se inregistreaza aceste operatiuni in Revisal.
Va multumesc mult pentru ajutor si week-end placut tuturor.
Răspuns la discuția rectificare bilant?
Bilantul nu poate fi rectificat, odata depus nu se mai poate modifica.
Insa veti inregistra in anul 2012 omisiunea pe contul 1174 si veti explica in notele explicative pt anul 2012 aceasta situatie.
Răspuns la discuția diferenta de curs valutar
pentru o plata din 25.08.2011 se foloseste cursul din 24.08.2011, regula generala este ca se foloseste cursul din ziua precedenta efectuarii operatiunii.
Răspuns la discuția leasing financiar
Daca valoarea reziduala nu este inclusa in rate, leasingul financiar este asimilat unei prestari de servicii si TVA-ul se deduce, eu asa am procedat.
Comisionul de analiza si taxa de administrare eu le-am inregistrat in contul 628.
Mai asteptam si alte pareri.
Toate cele bune tuturor.
Răspuns la discuția Compensare Externa
Multumesc
Toate cele bune.
Buna ziua tuturor,
Va rog mult de tot sa-mi spuneti si mie cum se procedeaza cu o comp externa.
Avem un client din Japonia care ne este si furnizor ( prestari servicii atat noi cat si el). Noi il facturam in euro iar el in usd, la sfarsit de luna ne trimite un statment cu tot ce avem sa-i platim din care pe statement ne scade si facturile noastre in euro, iar noi platim diferenta.
Nota contabila: 401 = 411
Trebuie declarata undeva aceasta compensare? La BNR cumva? ce documente sunt necesare? st
Buna seara tuturor,
Am primit o factura, pe primul rand am sistem desktop ( calculator) de 1650 lei iar pe randul al doilea Windows de 325 lei, cum sa procedez sa cumulez valorile si sa inreg un singur mij fix: 2132 = 404 1650+325 sau altcumava?
Va multumesc pt sfaturi.
Răspuns la discuția Vanzare auto
Laptopul il inregistrezi pe obiect de inventar, nu are o valoare mai mare de 1.800 lei pt a fi considerat mij fix.
Toate cele bune.
Răspuns la discuția Mai exista Hingheri?
Cine vrea caine sa si-l ia acasa si sa- ingrijeasca, sa-l pupe, sa se joace cu el, orice vrea. Eu sincer iubesc animalele, dar intr-adevar singura solutie de a scapa de acesti caini vagabonzi, maidanezi sau cum ati vrea sa le spunem este eutanasierea lor; musca oamenii, omoara oamenii, lasa atata mizerie in urma lor, rahat de caini peste tot in parcuri, pe strazi, samd, Singura solutie eutanasierea, dar nimeni nu ia nici o atitudine in tara asta.
Răspuns la discuția durata amortizare mij fix
Rog macar un sfat, o opinie, poate a mai avut cineva ceva similar.
Va multumesc.
:sorry: