avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate anla2

Activitate anla2

Răspuns la discuția Eroare act de concesiune cimitir
Am analizat cu deosebita atentie documentul. Actul de concesionare al bunicii a fost intocmit ,,PE VECI,, . In hotararea consiliului local al orasului este precizat faptul ca lucurile de veci prin concesionare pot fi transmise printre altele si prin mostenire de la parinti la copii. Dar cum hotia in Ro este la ea acasa ca si ignoranta
cetatenilor ( si nu numai) care nici nu pot, nici nu au obligatia sa cunoasca toata legislatia din toate domeniile, cum de altfel ar fi imposibil chiar si pentru cei ce lucreaza in domeniu juridic sau adminustrativ , primariile, in speta , mai ales primaria Caracal, profita nestingherite. Am temeinice motive sa cred ca in justitie, daca as apela, as avea castig de cauza. Dar ..., avand in vedere justitia din Ro , termenele care se dau ca si toate celelalte costuri, ii fac pe multi dintre cetateni sa renunte. Oricata libertate ar avea primariile si/ sau parohiile sa-si ,,faca propriile legi,, nu pot trece peste legislatia in viguare. De altfel, fostul membru al grupului ,, cont sters ,, explica aceasta situatie dar nu da amanunte. Va recomand sa-i cititi postarea si sa va documentati mai mult, inainte de a raspunde si a face recomandari daca nu sunteti sigura pe tema respectiva. Deasemenea, atat in Craiova cat si in alte orase ale tarii, locurile de veci concesionate ,,pe veci,, sau pe termen nelimitat, conform legii , mai ales de la parinti la copii se pot transmite prin mostenire a concesiunii , iar actul se transcrie pe numele mostenitorilor , nu se intocmeste o noua concesiune decat daca persoana alege acea varianta. Dar si asa tot are dreptul la locurile in care se odihnesc membrii familiilor lor.
Răspuns la discuția Eroare act de concesiune cimitir
Problema nelamurita ramane: transcrierea concesiunii pe numele mostenitorului sau obligarea acestuia la incheierea unei noi concesiuni?! Ca nivel de plata nu e acelas lucru. Ba din contra, e un furt autorizat. Sau...., o interpretare tendentioasa si incorecta a legislatiei.
Răspuns la discuția Dreptul de mostenire loc de veci
Buna ziua. Puteti preciza temeiul legal si daca vai este valavil si in anul 2022?

ContSters234722 a scris:

Dreptul de concesiune asupra locurilor de veci se poate transmite prin donaţie sau succesiune legală sau testamentară.
Donaţia locurilor de veci se poate face, însă, numai între soţi sau către rude de până la al patrulea grad.
Ceilalţi dobânditori (care nu sunt dintre rude) vor achita parohiei tarifele unei noi concesionări a locurilor de veci.

Răspuns la discuția Distanta legala fata de gard
Chiar daca proiectul s-a facut incalcand eventual dispizitiile legii ?! pplp

Lucian Dumitrescu a scris:

Daca aveti proiect nu aveti probleme respectiv nu va faceti probleme.


Răspuns la discuția Succesiune loc de veci
Cred ca nu ati inteles. Succesiunea era deja facuta din 1994 iar locul era prevazut in CM dar nu a contat si mi s-a facut in loc de transcriere o noua concesiune pe 25 de ani care a expirat in 2022. Mi s-a impus taxa de concesionare nu taxa de transcriere.

anla2 a scris:

Buna ziua, Dar daca in loc sa fie doar trecut pe numele tau, ti se face o noua concesiune iar tu nu iti dai seama avand incredere in functionarul primariei ce faci dupa 25 de ani cand iti expira noua concesiune?

DAN POPESCU a scris:

Trebuie sa faceti succesiunea la notar ptr.locul de veci,obtineti certificatul de mostenitor si apoi puteti trece locul de veci pe numele dvs.



Buna ziua. Langa casa mea s-a ridicat o cladire P+1. De la casa mea pana la hotar e o distanta de 1,4 m care acopera picatura streasinei si am 2 ferestre. Vecinul care a ridicat cladirea noua a lasat o distanta de 0,50 m marit ulterior la 0,70 m si in felul acesta mi-a luat toata lumina pe tot parcursul zilei. De la primarie mi s-a spus ca nu exista reglementari privind lumina soarelui. L-am rugat pe vecin sa nu- mi ia total lumina iar raspunsul a fost: ,,daca dv aveti o casa inalta de 14 m de ce eu nu am dreptul sa fac una de 12?! ,, Astfel a construit casa iar eu nu mai am lumina suficienta pe tot parcursul zilei. De soare nici nu mai poate fi vorba. De indreptat situatia nu stiu cum se mai poata, ca deja constructia a fost finalizata. Vreau insa sa stiu daca este legal si daca chiar s-a eliminat din lege prevederea privind lumina soarelui. Va multumesc pentru eventualele lamuriri.
Răspuns la discuția Succesiune loc de veci
Buna ziua, Dar daca in loc sa fie doar trecut pe numele tau, ti se face o noua concesiune iar tu nu iti dai seama avand incredere in functionarul primariei ce faci dupa 25 de ani cand iti expira noua concesiune?

DAN POPESCU a scris:

Trebuie sa faceti succesiunea la notar ptr.locul de veci,obtineti certificatul de mostenitor si apoi puteti trece locul de veci pe numele dvs.

Cred ca va inselati cu pruvire la transformarea automata a concesiunii, indiferent ce scrie pe act, in termen pe veci. Aveti cumva un temei legal sau stiti ca exista asa ceva? Eu nu cred, mai ales in conditia goanei dupa bani de azi.

elenagabi a scris:

Da, se poate dona, indiferent dacă are sau nu oseminte. Vorbesc în cunoştinţă de cauză, deoarece, în urmă cu doi ani, mi-a fost donat un astfel de loc de veci. Problema este că, în momentul în care va trebui să înmormântaţi pe cineva acolo, persoana ale cărei oseminte se găsesc în groapa respectivă trebuie să fi fost îngropată de minimum 7 ani (dacă groapa nu are mai multe cripte). Veţi fi întrebat la administraţia cimitirului când a murit şi cum se numeşte. Atunci când veţi înmormânta pe cineva acolo, groparii vor aduna osemintele şi le vor îngropa într-un colţ al gropii, într-un sac. În altă ordine de idei, în prezent toate locurile de veci din cimitirele de stat sunt concesionate pe durată nedeterminată (chiar şi cele pe care scrie 7 ani sau altă perioadă, se transformă la Administraţia Cimitirelor în perioadă nedeterminată).

Din cate stiu, cel mai usor se poate la data cand va expira concesionarea
sau daca e pe veci , mergeti impreuna si dv renuntati la concesiune iar celalalt preia concesiunea. Daca sunteti rude cred ca e mai usor. Oasele pot ramane acolo dar daca nu au trecut 7 ani noul concencesionar nu-l poate folosi decat daca sunt gropi comune betonate cu mai multe etaje. Daca inhumarea a fost in pamant si urmeaza sa se construiasca cripte, a aparut o lege prin care cripta nu se poate ridica decat de la sicriul existent, in sus. Deci nu mai au voie sa arunce vechile oseminte. Dar acestea le puteti afla si de la administratia cimitirului.

coralina a scris:

Am un loc de veci cu certificat de mostenitor de la mama meu,ptr un loc de veci in judetul Galati.Este ingropat tatal meu ,acum 40 ani. Vreau sa-l donez cuiva,se poate cu oasele in el? ce pasi am de urmat? multumesc!

Din cate stiu, cel mai usor se poate la data cand va expira concesionarea
sau daca e pe veci , mergeti impreuna si dv renuntati la concesiune iar celalalt preia concesiunea. Daca sunteti rude cred ca e mai usor. Oasele pot ramane acolo dar daca nu au trecut 7 ani noul concencesionar nu-l poate folosi decat daca sunt gropi comune betonate cu mai multe etaje. Daca inhumarea a fost in pamant si urmeaza sa se construiasca cripte, a aparut o lege prin care cripta nu se poate ridica decat de la sicriul existent, in sus. Deci nu mai au voie sa arunce vechile oseminte. Dar acestea le puteti afla si de la administratia cimitirului.

coralina a scris:

Am un loc de veci cu certificat de mostenitor de la mama meu,ptr un loc de veci in judetul Galati.Este ingropat tatal meu ,acum 40 ani. Vreau sa-l donez cuiva,se poate cu oasele in el? ce pasi am de urmat? multumesc!