avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate vio m

Activitate vio m

Va multumesc! Va doresc o seara buna si un an nou fericit !
Buna ziua!
Va rog sa ma lamuriti daca se poate, daca la concediile medicale (incapacitate temporara de munca, maternitate) se datoreaza contributii sociale(in afara de cas:10.5% din baza de calcul -35% din 2022 in 2011) sau impozit.Va multumesc!
Buna ziua !Acea precizare se refera la faptul ca o fractiune de norma se poate considera si programul de lucru raportat la saptamana, de ex. 6 ore/zi lucrate in doar in doua zile a saptamanii,12ore/sapatamana.
Atunci salariatul ar avea dreptul la un nr. de CO raportat la nr.zilelelor lucrate: 8zile/lunaX12luni=96 zile - nr.zile CO minim 5 zile.
Răspuns la discuția CCM
Buna ziua !Legea 40/2011 Art.II
Buna ziua !Va rog,daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna,daca exista contract colectiv de munca la nivel de ramura(sector de activitate)pentru cod CAEN1107. (Intervin cu aceasta rugaminte, deoarece spre exemplu, pe site-ul Ministerului Muncii,contractul colectiv la nivelul ramurii comert apare expirat, iar ieri la ITM mi s-a spus de catre un inspector responsabil cu inregistrarea contractelor colective la nivel de angajator, ca cel la ramura comert NU este expirat.Asa ca...)
Si mai am o intrebare: Daca unui agent de vanzari i se opreste garantie pentru auto dat spre folosinta, la incetarea contractului i se poate retine aceasta garantie pentru solduri neincasate de la clienti care si-au inchis magazinele? Va multumesc anticipat pentru ajutorul dumneavoastra!
Discuție CCM APLICABIL
Va rog, daca ma poate ajuta cineva, la societatile care desfasoara activitati conform CAEN 2223 exista vreun contract colectiv la nivel de ramura/sector de activitate aplicabil in momentul de fata ? Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția revisal 15.08.2011
Buna ziua ! Se poate transmite: RVS este formatul generat pentru transmiterea Revisal conform HG 500/2011. La logare,trebuie selectat in stanga, transmitere conform HG 500/2011. Succes !
Buna ziua ! Va rog , daca imi puteti spune, la nivel de ramura sanitara mai este contractul colectiv de munca in vigoare ? Ce salariu minim este aplicabil pentru asistent medical incadrat la un SRL ? Va multumesc anticipat!
Va multumesc pentru raspunsuri !
Buna ziua ! Va rog daca ma puteti lamuri in urmatoarea speta: un angajat a primit decizie de pensie de invaliditate gr.III datata 17.08.2011.Pana la data de 01.09.2011 are acordat concediu medical.Vrem sa continuam colaborarea pentru un program de 4 ore. Este corect sa-i incetam CIM in termen de 5 zile cu art.56lit.c)
(adica cu data de 22.08.2011) si cu aceeasi data sa incheiem un nou contract cu timp partial de 4 ore,avand in vedere ca o incetare de drept prevaleaza in cazul suspenderii pentru incapacitate temporara de munca ?
si inca o intrebare,daca-mi permiteti- cele 4 ore pe care le va realiza, cum vor fi calculate la vechimea in munca ?