avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate safan

Activitate safan

Buna seara, dupa lungi discutii am preferat sa va intreb si sa ascult si parerile voastre referitoare la un caz.
Pe timp de noapte, 2 persoane patrund prin efractie intr-un apartament situat la etajul 1 fortand fereastra. Odata intrati, incep sa adune toate lucrurile de valoare din apartament (aur, bani) introducandu-le intr-o soseta.
observand ca Politia a inconjurat blocul, au aruncat soseta si au incercat sa fuga pe usa care dadea pe casa scari fortand yala. Persoanele respective au fost prinse in flagrant in interiorul apartamentului fara nici un bun asupra lor . intrebarea mea este urmatoarea : VORBIM DE TENTATIVA DE FURT SAU FURT CALIFICAT ??
va rog sa motivati
Buna ziua,
Sunt noul proprietar prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila al unui terean extravilan in raza mun. Moreni jud DB. Vechiul proprietar avea cadastru,iar la cartea funciara, pentru intabulare, imi trebuie chitanta + decizie impunere al impozitului pe transfer de proprietate. Am aflat ca acest impozit trebuie platit de vanzator,dar eu am obtinut acest teren printr un litigiu, asadar cumparatorul nu a achitat el acest impozit...
Problema este unde sau prin ce metoda pot plati acest impozit pentru a intabula acest teren???(fostul proprietar si noul proprietar-eu, apartinem altei administratii financiare decat terenul)
Va multumesc!
Răspuns la discuția Politia Economica
ba mie mi se pare o gluma f buna din moment ce v-ati speriat.....=D> Probabil k e vreun concurent:)
SUNT ZIUA! SUNT PRESEDINTELE UNUI ONG NOU INFIINTAT SI AS DORI SA MI DATI MAI MULTE DETALII DESPRE OBTINEREA UNOR Documente necesare pentru solicitarea finanţării de către organizaţii neguvernamentale, care însoţesc cererea de finanţare


a)actele de înfiinţare a solicitantului, cu toate modificările şi completările ulterioare, în copii certificate "conform cu originalul", pe fiecare pagină, de către reprezentantul legal;
b)certificat de înregistrare fiscală, în copie certificată "conform cu originalul" de către reprezentantul legal;
c)hotărârea/decizia organului de decizie a organizaţiei neguvernamentale, semnată şi ştampilată, din care să rezulte acordul cu privire la contractarea finanţării, asigurarea contribuţiei proprii necesare implementării proiectului, precum şi responsabilul de proiect, în original;
d)certificat eliberat la cerere, de către instanţa competentă, care atestă că acesta nu a fost radiat din Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor şi nu se află în procedură de dizolvare sau lichidare, nu mai vechi de 30 de zile de la data emiterii, în original sau copie legalizată;
e)certificat de atestare fiscală, emis de organele teritoriale de specialitate ale Ministerului Finanţelor Publice, valabil la data depunerii cererii de finanţare, în original sau copie legalizată;
f)certificat fiscal emis de administraţiile locale, valabil la data depunerii cererii de finanţare, în original sau copie legalizată;
g)certificat de cazier fiscal al solicitantului, eliberat de organele teritoriale de specialitate ale Ministerului Finanţelor Publice, valabil la data depunerii cererii de finanţare, în original sau copie legalizată;
h)formularul de raportare contabilă la încheierea ultimului exerciţiu financiar (vizat de organele teritoriale de specialitate ale Ministerului Finanţelor Publice) şi ultima balanţă de verificare lunară, aferentă anului în curs; pentru solicitanţii cu activitate de până la un an se solicită ultima balanţă de verificare a anului în curs transpusă în formular de bilanţ contabil, în copie certificată "conform cu originalul" de către reprezentantul legal;