avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1791 soluții astăzi
Forum Activitate klaudio

Activitate klaudio

in cazul in cre cineva construieste o parte din casa pe terenul vecinului se poate aplica dreptul la superficie?
Buna ziua....as avea nevoie de niste raspunsuri...Am tot citit pe aici in speranta ca pot gasi ceva asemanator dar cu cit citesc mai mult cu atit mai mult nu mai inleleg NIMIC....atitia termeni legali care pe mine ma depasesc!!!Am constriut casa si abia dupa ne-am dat seama ca o parte din ea e pe terenul vecinului(s-a intamplat acest lucru dintr-o eroare colectiva...de masuratori si poate cel mai mult din neatentie....Terenul vecinilor este gol...adica fara nici o constructie...ei fiind plecati in Anglia...pt ei era o investitie....am luat contact cu ei...Ne-au spus:Demolare sau cumpararea intregului teren.....noi nu avem suma de bani pe care ei o cer(si care cred eu ca e imensa).....Din cate am citit eu aici dreptul de superficie se cere inainte sa construiesti ceva....caut ceva ...o portita de iesire din situatia asta neplacuta....CE SA FAC??!!!!!
Răspuns la discuția drepul la superficie
In cazul in care cineva construieste ,din greseala,o parte din constructia unei case pe terenul vecinului se poate aplica dreptul de superficie.
puteti sa-mi explicati si mie ce inseamna" dreptul la superficie"...multumesc
ce inseamna dreptul la superficie??!!#-o...sunt intr-o situatie disperata.....nu gasesc o "portita" de iesire din situatia asta....nu a vazut pt ca nu este in tara.....buna intelegere nu exista:((....vrea o suma de bani pe toata suprafata pamantului la un pret exagerat#-o....nu stiu ce sa fac!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
multumesc pentru raspuns...asta inseamna ca pe cale judecatoreasca pot sa-l oblig sa-mi vanda suprafata terenului pe care am construit?
buna ziua!am inceput constructia casei ,crezand ca e pe terenul nostru,dar apoi dintr-o stupida gresala ,sa constatat ca jumatate din constructia este pe terenul vecinului.ce se poate face in acest caz?