Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepul la superficie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepul la superficie

puteti sa-mi explicati si mie ce inseamna" dreptul la superficie"...multumesc
Dreptul de superficie constă în dreptul de proprietate al unei persoane, numită superficiar, privitor la construcțiile, plantațiile sau alte lucrări ce se află pe un teren proprieatea altuia, teren asupra căruia superficialul are un drept de folosință, accesoriu dreptului de proprietate asupra contrucțiilor, plantațiilor, etc.

ca exemplu pentru dreptul de superficie: cetățenii străini nu pot cumpăra terenuri pe teritoriul României, astfel, ei dobîndesc drept de proprietate doar asupra construcțiilor, iar asupra terenurilor se inscrie in favoarea lor in CF doar dreptul special de superficie, respectiv ceaa de folosință.

In cazul in care cineva construieste ,din greseala,o parte din constructia unei case pe terenul vecinului se poate aplica dreptul de superficie.