avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate ancasimona

Activitate ancasimona

Discuție cumul pensie ?
Sotul meu a lucrat 10 ani in Romania pana in anul 1990 . Acum este cetatean austriac si lucreaza in Austria de 24 de ani. De la pensii din Austria i s -a spus ca este asigurat pentru pensie numai pe anii lucrati in Austria. Avem cartea de munca din Romania unde sunt inscrisi cei 10 ani, am trimis -o la asigurarile de pensie austriece dar nu a luat in calcul acei 10 ani. Stiti cumva cum se procedeaza ca sa nu piarda si anii din Romania ?
In problema mostenirii unui imobil din Sibiu, doresc sa angajez un avocat, cu un onoroariu pe care sa- l achit ca si comison din valoarea mostenirii pe care o voi dobandi. VA multumesc !
1. In urma cu doi ani am divort de comun acord in Austria de sotia mea. A fost stabilit aici divortul, fara partaj. Din casatorie avem trei copii, dintre care minorul, mi -a fost incredintat de catre Tribunalul din Austria mie, spre crestere si educare. Sotia mea a parasit domiciliul in urma cu patru ani, in 2008, s-a pronuntat divortul, iar acum eu doresc sa stiu daca aceasta poate deschide actiune de partaj, sau ar avea ceva drepturi ca si o pensie alimentara sau ceva in acest sens de la mine. Eu lucrez, ea nu lucreaza, traieste din tot felul de ajutoare ale statului austriac si ma tem ca va dori sa ma dea in judecata in viitor pentru ceva. Eu am cumparat o casa in rate dupa c ne/am despartit, este pe numele meu, copilul minor este la mine, platesc rate si datorii lasate de ea pe la banci, pe unde ea nu a platit, etc.
2. Din cate am inteles urmeaza sa traduc sentinta de divort din Austria si sa o depun in tara, exact nu stiu unde , daca ma puteti ajuta cu informatii si in acest sens...
Va multumesc !
Răspuns la discuția dreptul la mostenire
Domiciliul defunctei este Sibiu, fratele meu locuieste in apartamentul mamei decedate. Aceasta a decedat in urma cu doi ani, ce trebuie sa fac eu ca sa pot angaja un avocat sa se ocupe de partea mea de mostenire si ce costuri presupune aceasta. Eu sunt in Austria, sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate si doresc sa rezolv aceasta problema cat mai repede. Va multumesc !
1.Doresc sa stiu daca prin renuntarea la cetatenia romana, se pierde dreptul la mostenire pe teritoriul Romaniei.
2.Parintii amandoi sunt decedati, mai am un frate in tara, exista un apartament al mamaei mele, in care fratele meu s-a mutat, mama este decedata de 2 ani si inca nu s-a deschis masa succesorala dupa aceasta, si tatal fiind decedat de 5 ani, dar erau divortati. Am inteles ca eu si fratele meu ar trebui sa deschidem masa succesorala dupa ambii parinti, Doresc sa stiu ce drepturi am eu, desi sunt plecat de 20 de ani din Romania si sunt cetatean roman cu domiciliul in strainatate. Pot deschide eu masa succesorala. Trebuie sa merg in Romania, am nevoie de avocat, sau pur si simplu trebuie sa merg la un notar. Va multumesc !