avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate cjboy3400

Activitate cjboy3400

Am o matusa la tara,casa ei a dat-o print contract de vanzare cumparare varului meu cu conditia sa aibe grija de matusa mea pana la moartea ei.Pe contractul de vanzare cumparare este trecuta si sotia varului meu,la data cand s-a facut actul de vanzare cumparare cu clauza respectiva ei nu erau divortati.Intrebarea care se pune:daca intre timp varul meu a divortat,sotia acestuia poate fi scoasa legal de pe contractul de vanzare cumparare al casei,astfel incat dupa moartea matusii mele sa nu mai aiba nici un drept de mostenire.Ce demers legal trebuie demarat.Multumesc.
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
Sa stiti ca si eu am schizofrenie paranoida,am la fel 34 de ani si in 2008 cand am primit pensia de invaliditate grad 3 la 1 an termen de revizuire,trebuia sa am 5 ani vechime,acum cu legea noua a pensiilor bolnavii de schizofrenie pot iesi la pensie fara stagiu de cotizare.Sa va asteptati la pensia minima de 350 lei ,eu cu 2 ani vechime plus 4 ani facultatea am 300 lei ,restul pana la 350 lei ii primesc ca pensie sociala conform legii.Inca ceva conteaza si cate episoade psihotice ati avut ,adica de cate ori ati fost internat ,sa aveti mai multe bilete de iesire din spital ,unul recent,va mai trebuie referat de la medicul psihiatru dar inainte de toate trebuie sa mergeti la comisia de expertiza a capacitatii de munca care va va spune de ce aveti nevoie cu biletele de iesire din spital in original.Daca doriti va pot trimite si criteriile de diagnostic clinic si functional pe baza carora se stabileste capacitatea de munca si veti vedea la schizofrenie cam unde v-ati incadra,cu aproximatie,medicul este expert si el decide pana la urma.Daca doriti lasati un email.Multa sanatate.
Răspuns la discuția Pensie de invaliditate
sa stiti ca si eu am schizofrenie paranoida de la 24 de ani si m-am pensionat medical la 31 de ani si am gradul trei pensia fiind revizuibila la un an.Aveti nevoie pt prima faza de biletele de iesire din spital in original,dupa aceea medicul psihiatru va face un referat medical care trebuie stampilat si de medicul de familie.Apoi va intoarceti la comisia de expertiza medicala care va stabili incadrarea in grad de invaliditate.Daca s-a imbolnavit inainte de 26 de ani puteti primi si indemnizatie de handicap.
da exista am postat-o la documente,vezi sectiunea documente utile
Buna ziua,eu am si pensie de boala si indemnizatie de handicap si cred ca in cazul mamei d-voastra asa de grav va primi si indemnizatie de handicap ,tot ce trebuie sa faceti e sa va adresati Directiei generale de asistenta si protectie a persoanelor adulte cu handicap care are o comisie de evaluare.Aceasta directie este la nivel de judet.
Daca poate sa-mi trimita cineva prin email la cjboy3400@yahoo.com anexa privind criteriile si normele de diagnostic clinic,diagnostic functional si de evaluare a capacitatii de munca pe baza carora se face incadrarea in gradele I ,II,III de invaliditate.Este H.G 400 din 19/04/2001.