Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indemnizatie de handicap sau pensie de invaliditate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indemnizatie de handicap sau pensie de invaliditate pentru pensionar cu cancer ?

Buna ziua,
mama mea este deja pensionata pe caz de boala, nerevizuibil.
Acum doi ani a fost depistat faptul ca are cancer, a suferit si doua interventii chirurgicale, prima in care i s-a extirpat un rinichi cu o tumora atasata de el si o a doua in care is-a extirpat o a doua tumora. Aceste interventii au fost urmate de tratament chimoterapeuitic.
Intrebarea mea este daca boala ei, lipsa unui rinichi si operatiile suferite o pot indreptati la o pensie suplimentara sau la o indemnizatie de handi
Buna ziua,eu am si pensie de boala si indemnizatie de handicap si cred ca in cazul mamei d-voastra asa de grav va primi si indemnizatie de handicap ,tot ce trebuie sa faceti e sa va adresati Directiei generale de asistenta si protectie a persoanelor adulte cu handicap care are o comisie de evaluare.Aceasta directie este la nivel de judet.