avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate MATGAB

Activitate MATGAB

Buna ziua, In cazul in care actul de vanzare-cumparare si dosarul de cadastru au fost furate, trebuiesc declarate nule prin anunt la mica publicitate? Multumesc,
Multumesc.
Buna ziua,
Actele casei au fost furate. Nu s-au gasit decat copii dupa actul de vanzare cumparare si cadastru. Pe baza acestora se poate obtine act de vanzare in original?
DAR DACA VREAU SA-L INREGISTREZ , PENTRU A EVIDENTIA CA FIRMA ARE DATORII ? CE SE INTAMPLA DACA ADMINISTRATORUL NU-L INREGISTREAZA IN CONTABILITATE?
Va rog sa-mi indicati cum se inregistreaza in contabilitatea unei societati un imprumut primit de la o persoana fizica? Adica : la notar a fost incheiat un contract de imprumut, prin care d-nul Z din afara societatii a imprumutat societatea cu suma de 5000 euro. Cum se evidentiaza acest fapt in contabilitate. Ce acte si unde se inregistreaza suma?
Deasemenea doresc sa stiu cum se poate inregistra acest contract la Registrul Comertului?
Multumesc
Răspuns la discuția RECUPERARE IMPRUMUT FIRMA
Multumesc.
Răspuns la discuția RECUPERARE IMPRUMUT FIRMA
Multumesc pentru raspuns. Dar pot sa fac un act aditional in care sa specific ca banii sa-mi fie dati in rate in acest interval? pentru ca in contract scrie ca "aceasta suma sa-mi restituita integral in EURO cel mai tarziu la data de 01.09.2012". Suspiciunea mea este daca administratorul intentioneaza sa falimenteze firma, atunci ce mai pot sa fac?
Răspuns la discuția RECUPERARE IMPRUMUT FIRMA
Credeti ca ar fi bine sa devin asociat la aceaasta firma ?
Răspuns la discuția RECUPERARE IMPRUMUT FIRMA
Nu. Desi initial asa au vrut. Am facut un contract de imprumut separat de cel de cesiune. Inca nu sunt asociat. As putea gasi o modalitate de a recupera banii, pe persoana fizica ?
Am facut un contract de imprumut cu o firma, care are ca activitate gradinita si afterschool.-6000 Euro. In acelasi timp am facut si o Promisiune de cesiune de parti sociale, prin care am devenit asociat cu 8 parti sociale dintr-un total de 20; 10 le detine administratorul si 2 celalalt asociat.(termenul de publicare in MO este 01.10.2010)
Contractul de imprumut este pe 2 ani., si mi se garanteaza cu toate bunurile mobile si imobile ale acestei societati. Stiam ca imobilul in care functioneaza gradinita este inchiriat deci nu se pune vorba de ipoteca; iar bunurile mobile nu acopera suma de 6000 de Euro. Deasemenea, am constatat ca administratorul nu vrea sa justifice destinatia banilor iar firma merge pe pierderi. As vrea sa-mi recuperez banii dar nu stiu cum. As vrut sa fac un act aditional in care sa cer restituirea imprumutului in rate. Dar daca firma da faliment intentionat sau nu? Deasemenea, daca devin asociat, pot sa-mi recuperez cei 6000 de euro, sau mai putin? Precizez ca nu mai am incredere in administrator.Rog o solutie pentru aceasta problema.