avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Activitate CMirela

Activitate CMirela

Răspuns la discuția Accident pe trecerea de pietoni
Partial, contest ceea ce-i spui! La spital probabil i s-a facut doar o tomografie, la care nu se vede decat fractura, nu si ruperea ligamentelor. Intrebarea este daca atunci, imediat, i s-a pus piciorul in ghips (cum adica i s-a dat drumul din spital fara ghips si pe urma i s-a pus? ce doctor i l-a pus?) si daca atunci cand i s-a scos acesta a facut RMN-ul. Pentru ca la un RMN se vad rupturile de ligament si de menisc! EXACT acelasi lucru l-am patit eu! Fiind pe trecerea de pietoni am fost lovita de o masina, apoi dusa la spital, mi s-a facut tomografie si pentru ca nu s-a vazut nici o fractura, mi s-a pus piciorul in ghips (cu care am stat 3 saptamani), pentru ca ma durea. Cand am scos ghipsul am facut un RMN si acolo s-a vazut ca aveam ruptura totala de ligament incrucisat anterior si partiala de menisc. Si uite asa am facut 2 operatii!
Va multumesc pentru raspunsurile date.
Deci chitanta efectiva e problema! Mi-a spus ca ma anunta cand putem sa mergem la arhiva sa vedem ca exista acolo. Eu, singura, nu cred ca am dreptul sa ma duc. Oricum, nici nu m-as descurca intr-o arhiva plina cu dosare. Daca inteleg eu bine, in cazul in care se dovedeste ca acea chitanta exista, n-ar fi nicio problema in recuperarea banilor. Si-atunci de ce avocatul e cam sceptic in castigarea acestui proces civil? Iertati-ma daca va stresez cu intrebarile mele.
Da, am acel contract. Si el, si eu. Avocatul imi spune ca el a depus factura la dosar inainte de darea sentintei, dar eu cred ca a uitat s-o puna! De aceea eu intreb: in cazul in care factura a fost depusa la dosar DUPA darea sentintei, adica inainte de mersul la Curtea de Apel, mai are vreo valoare? Cum mi-a spus si dvs., vom ataca in instanta civila, dar el mi-a spus ca avem o foarte mica sansa sa castigam! Acum el cauta in arhiva ca sa demonstreze ca acolo exista acea factura. Nu cunosc procedurile, dar mie mi se pare logic ca, daca initial factura n-a fost depusa la dosar inainte de primirea sentintei, ci dupa, degeaba se mai face treaba asta! Ca judecatorul nu se apuca el sa verifice tot dosarul. El studiaza doar sentinta si motivarea sentintei, nu?
Eu am fost partea vatamata in cadrul unui proces (inculpata si-a si recunoscut vina), numai ca avocatul meu a uitat sa puna la dosar factura privind onorariul platit de mine. In cadrul motivatiei sentintei date scrie ca nu exista asa ceva la dosar si ca atare inculpata nu va plati aceste cheltuieli de judecata. Am facut recurs (din mai multe motive, se-ntelege) si, la fel, cererea mea este respinsa pentru ca sentinta e data deja. Avocatul imi spune acum ca a trimis aceasta factura, dar dupa parerea mea, degeaba a mai depus-o dupa sentinta, daca nu inainte... Am dreptate sau nu? Si mie mi se pare normal sa-mi recuperez acesti bani (e o suma uriasa pentru mine, aproape jumatate din daunele morale care mi s-au dat!).
Cum imi pot recupera onorariul pentru avocat pierdut in urma unui proces castigat de mine?
Au trecut 3 saptamani de cand am primit hotararea definitiva, dar motivele respingerii recursului inca nu le-am aflat. In cat timp se pun acestea la dosar? Iar avocatul care m-a sustinut e obligat sa verifice daca exista asa ceva la dosar sau trebuie sa fac eu singura asta? Si cum se procedeaza pentru a-mi achita catre stat suma de bani datorata pentru acest recurs? Multumesc aniticpat pentru un raspuns.
Multumesc mult pentru raspuns.
Vin iarasi cu o alta intrebare. Recursul mi-a fost respins ca nefondat, prin hotarare definitiva. Inca nu cunosc motivele pentru care a fost respins (inca nu au fost expuse), dar vreau sa stiu daca mai exista vreo cale de atac sau nu.
As vrea sa mai intreb ceva. In motivatia recursului meu se vorbeste numai despre latura civila, numai ca eu as vrea sa se puna in discutie si latura penala (inculpata a primit o pedeapsa infima, care nici macar nu se mai incadreaza in art. 183. alin. 2 cu 4; respectiv, a primit 2 luni cu suspendare dupa ce m-a accidentat, eu fiind pe trecerea de pietoni si in urma accidentului suferind 2 operatii la genunchi si ramanand cu infirmitate toata viata). O alta neclaritate a mea este daca e normal ca in acest recurs sa se ceara ca daunele morale sa-mi fie platite de asigurator (asa a scris avocatul meu). Ce treaba am eu cu asiguratorul? Ca inculpata m-a accidentat! Mai ales ca in sentinta data era precizat ca inculpata va plati etc.