avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate simonia80

Activitate simonia80

Răspuns la discuția Demisie
Problema este ca angajatul era propus pentru a i se incheia contractul de munca pentru neadaptare si urma a i se incheia in aceasta saptamana cu Art.31 alin 3,dar el a lasat la secretariat cererea de demisie la sfarsitul programului de lucru,absentand din ziua respectiva de la locul de munca.Motivele pentru care se incheie acest contract trebuie sa fie imputabile angajatului,nu angajatorului.Multumesc!
Discuție Demisie
Buna ziua.Am un caz in care angajatul a fost in concediu fara plata ,la cerere o saptamana ,dupa care ,fara motivatie,a depus demisia la sediul angajatorului.S alariatul se afla in perioada de proba.Societatea este obligata sa inceteze contractul de munca cu Art.81 alin 1 sau il poate incheia si cu Art.31 alin 3?
Răspuns la discuția TVA la incasare
Multumesc!
Răspuns la discuția TVA la incasare
Imi cer scuze,am gresit data emiterii facturii,este vorba despre 27.04.2013.
Discuție TVA la incasare
Am emis o factura fiscala in data de 27.09.2013 ,suntem inregistrati cu TVA la incasare,dar nici pana in ziua de astazi nu a fost efectuata plata pentru aceasta.Intrebarea mea este daca o declar acum pe 25.06 in decontul de TVA la si datorie la stat,sau o declar in data de 27.07.2013,dupa 90 de zile?Problema este ca suntem platitori trimestriali si ar trebui declarata la 25.10.2013(pt lunile iulie,august,septembrie)Cum este legal sa procedez?
Răspuns la discuția Solicitare Garda Financiara
Orice solicitare oficiala de prezentare se face in scris.Cum aveti certitudinea ca era reprezentantul acestei institutii?
Răspuns la discuția Calcul cifra medie de afaceri
Media se calculeaza impartinad la numarul anilor,in cazul dvs aveti 2 ani cu exercitii financiare incheiate,impartiti la doi.:)
Răspuns la discuția Cifra de afaceri
Invitatia de participare este insotita de o fisa de date,dupa care trebuie intocmita oferta.Eu respect intotdeauna fisa de date.
Buna ziua.As dori sa stiu daca este legal ca intr-un contract de achizitie privata,nu publica sa fie stipulata returnarea garantiei de buna executie dupa incheierea procesului verbal de receptie finala,adica dupa expirarea garantiei de buna executie,ceea ce incalca prevederile HG 925/2006 unde este stipulat faptul ca garantia se elibereaza in cuantum de 70% la receptia lucrarilor si 30% la receptia finala a acestora.As dori sa stiu daca aceasta clauza poate fi considerata o clauza abuziva,in conditiile in care s-a organizat o licitatie,fie ea si privata,cu mai multe oferte,nefiind vorba despre un contract de incredintare directa.Va multumesc!
Răspuns la discuția Caine la cheltuieli
Nu este legal.Exista o lege in discutie cum ca ar trebui introdusa taxa pe animal,dar nu are legatura cu asociatia de proprietari.Ar trebui sa cereti presedintelui asociatiei legea care ii permite sa instituie o asemenea masura.