avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 280 soluții astăzi
Forum Activitate Diana Alexandra

Activitate Diana Alexandra

Vreau sa fac un contract de inchiriere, insa nu stiu cine este proprietarul.
Terenul pe care vreau sa il inchiriez este al lui x, si pe terenul respectiv exista o cale ferata unde vine Y si spune ca acea cale ferata este a lui, ca are acte pe ea. Acum terenul de sub calea ferata este a lui X sau al lui Y? Cu cine inchei contractul de inchiriere?
Mentionez ca inchiriez acest teren pentru a ma putea folosi de accea cale ferata.
Deci situatia sta in felul urmator:
Suntem o intreprindere care produce Bioetanol, cat si produse secundare acestui printre ele aflandu-se si DDGS(furaje). Suntem antrepozit fiscal si ca sa putem exporta este nevoie de un alt antrepozit de depozit. Pana in vara exista la Constanta Oil terminal, fiind pentru noi spatiu de depozitare, insa acum am fost nevoiti sa inchiriem spatiul de depozitare, si procedura aceasta care s-a efectuat tot cu OIL terminal si a durat ceva timp impiedicandu-ne pe noi sa producem bioetanol si deci si DDGS. Astfel contractele nu au mai putut fi onorate si deci am pierdut chiar clienti. Pentru ca avem contracte pe perioade de la cateva luni la ani, si nu am furnizat DDGS aproape 2 luni. Ma gandeam ca poate acest factor care ne-a impiedicat poate fi introdus la forta majora?
Răspuns la discuția plata prin compensare
Numai inteleg nimik, doamna avocat Cristina spune ca totul e ok, iar dumneavoastra imi spuneti ca se incalca legea. Dupa cine sa ma iau?
Daca datorita legislatiei lente nu ne-am putut executa obligatiile contractuale putem invoca forta majora?...Stiu ca la forta majora se include razboi, inundatii, incendii, etc..
Ne-a venit la firma un proces verbal de compensare, si s-a dorit sa se faca plata prin acesta insa noi consideram ca potrivit regulamentului de compensare plata nu se mai face decat prin ordin de compensare. Acum directorul firmei a considerat ca ar fi mai bine ca plata sa o facem prin virament bancar in acceasi zi, atat ei cat si noi sa viram banii, credeti ca aceasta procedura este legala si corecta?